REKLAMA

Donald Tusk zostanie przesłuchany w sprawie katastrofy smoleńskiej

Donald Tusk zostanie przesłuchany w sprawie katastrofy smoleńskiej

W czwartek Prokuraturze Krajowej ma mieć miejsce przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska. Zeznawać on będzie w charakterze świadka. Chodzi o śledztwo w sprawie sekcji zwłok ofiar tragedii smoleńskiej. 

Szef Rady Europejskiej zeznawać będzie w charakterze świadka. Tusk miał być przesłuchany już 5 lipca. Poinformował jednak, że nie może się stawić ze względu na obowiązki służbowe. Tym razem ma się jednak stawić przed prokuratorem.

REKLAMA

Przedmiotem śledztwa są nieprawidłowości w sprawie sekcji zwłok ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Prokuratorzy sprawdzają czy funkcjonariusze publiczni dopuścili się w tamtym czasie niedopełnienia obowiązków. Miało ono polegać na tym, iż nie uczestniczyli oni w sekcjach zwłok oraz nie wnioskowali o pozwolenie im na udział w tychże sekcjach.

W tej sprawie przesłuchano już kilkadziesiąt osób m.in. ówczesną minister zdrowia Ewę Kopacz, ówczesnego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, czy b. ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

W ubiegłym roku Prokuratura poinformowała, że konieczna jest ekshumacja 83 ciał ofiar katastrofy. W poprzednich latach ekshumowano już dziewięć osób, cztery ofiary zostały skremowane. Wyniki ostatnich badań pokazały nieprawidłowości w przypadku 13 trumien (m.in. prezydenta Lecha Kaczyńskiego), w których znaleziono szczątki innych zmarłych. Dwa ciała zostały zamienione. Wcześniejsze ekshumacje wykazały zamianę sześciu ciał.

Przesłuchanie Tuska ma się rozpocząć o godz. 10. W pobliżu prokuratury ma się odbyć ,,Wielki Spacer”. Jego uczestnicy chcą zamanifestować poparcie dla byłego premiera spacerując po ul. Rakowickiej.

REKLAMA

Komentarze