REKLAMA

Częstochowa – obchody 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu

Częstochowa – obchody 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu

26 sierpnia Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Tegoroczne święto połączone jest z trzechsetną rocznicą koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Na Jasnej Górze trwają uroczystości z tej okazji. Rozpoczęły się one o godz. 11 Mszą Świętą na wałach klasztoru paulinów. Przewodniczy jej nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Licznych wiernych zgromadzonych na nabożeństwie powitał generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski. Prosił o modlitwę o mądrość i jedność Polaków. Homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak. – Mamy w prawdziwym i szczerym dialogu szukać rozwiązań które nie byłyby kierowane przeciw komukolwiek, ale w trwały i zrozumiały sposób reformowały instytucje służące ludzkiemu dobru i sprawiedliwości – powiedział w kazaniu hierarcha.

REKLAMA

W czasie Mszy nastąpi też odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

W uroczystości uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Na miejscu obecny jest prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, premier Beata Szydło oraz marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Wieczorem na jasnogórskich błoniach zaprezentowane zostanie widowisko artystyczne ,,Jasna Góra – Polska Kana”. Będzie to słowno-muzyczne przedstawienie dziejów Polski związanych z narodowym sanktuarium. Weźmie w nim udział przeszło 500 osób. Wśród nich znani artyści, m.in. Krzysztof Cugowski, czy Marek Piekarczyk.

Obchody zakończy nocne czuwanie modlitewne w Bazylice Jasnogórskiej.

Przesłanie do uczestników wydarzenia skierował papież Franciszek. – Jeśli Częstochowa jest w centrum Polski, oznacza to, że Polska posiada matczyne serce; że każdy puls życia złączony jest z Matką Bożą  – mówił Ojciec Święty. Przypominał on także swoją ubiegłoroczną wizytę w Częstochowie. Zachowuję żywą i wdzięczną pamięć tych radosnych chwil, kiedy także i ja przybyłem jako pielgrzym, by pod wzrokiem Matki celebrować 1050-tą rocznicę chrztu Polski – powiedział.

Koronacja Cudownego Obrazu miała miejsce 8 września 1717 r. Dokonał jej biskup Krzysztof Szembek. Tego dnia na Jasnej Górze zgromadziła się ogromna jak na tamte czasy rzesza 200 tys. pielgrzymów.

Tvp.info

REKLAMA

Komentarze