REKLAMA

Czerwona strefa w całej Polsce! Ograniczenia dla seniorów oraz zamknięcie gastronomii

Czerwona strefa w całej Polsce! Ograniczenia dla seniorów oraz zamknięcie gastronomii

Premier Mateusz Morawiecki podczas zwołanej konferencji prasowej przedstawił nowe obostrzenia wprowadzone na terenie całego kraju, a także wprowadzenie od soboty czerwonej strefy. Zamknięte zostaną lokale gastronomiczne oraz dzieci do lat 16 będą mogły się przemieszczać pod opieką dorosłych.

REKLAMA

Po wczorajszym spotkaniu rządowego sztabu kryzysowego zorganizowano dzisiaj konferencję prasową, podczas której Minister Zdrowia oraz Premier przedstawili nowe restrykcje. Mateusz Morawiecki zastrzegł na początku, że wszelkie obostrzenia są ustalane wraz z grupą ekspertów.

„Od jutra cała Polska znajdzie się w strefie czerwonej. Po drugie szkoła podstawowa tj. klasy 4-8 będą pracować w trybie zdalnym po to, aby zmniejszyć kontakty społeczne. (…) Odpowiedzialność spada również na młodzież, dlatego w godzinach od 8 do 16 nie mogą przemieszczać się i spotykać w grupach tylko pod opieką dorosłego” – powiedział Premier Morawiecki.

Zobacz także: Jeszcze dziś rząd wprowadzi nowe restrykcje. Seniorzy z zakazem wychodzenia z domu?

Poinformował również, że lokale gastronomiczne, puby nie będą mogły przez najbliższe dwa tygodnie normalnie funkcjonować. Ich działalność ma zostać ograniczona do usług na wynos – „Lokale gastronomiczne nie będą mogły prowadzić działalności jak do tej pory, tylko sprzedawać żywność na wynos. To obostrzenie na razie zaplanowane jest na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia tego okresu” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

https://twitter.com/PremierRP/status/1319568723531993088

Pomimo protestów branży fitness rząd postanowił zamknąć również działalność siłowni, a także basenów i aquaparków. Premier argumentował to brakiem dostatecznej cyrkulacji powietrza na siłowniach, co wielokrotnie bywało negowane przez samych właścicieli oraz użytkowników tejże branży.

Poproszono również grupę seniorów powyżej 70 roku życia o niewychodzenie z domów. Zastrzeżono takie wyjątki jak wyjście do pracy, kościoła, czy potrzebami życia codziennego.

Szpitale powiatowe tylko do walki z COVID-19

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że szpitale powiatowe zostaną przekształcone na zakaźne – „Musimy zrobić wszystko, żeby zahamować rozwój pandemii. Przekształcamy szpitale powiatowe w covidowe, tworzymy szpitale tymczasowe. Wczoraj dokonałem ustaleń z sektorem prywatnym, w wyniku których do systemu dołączy kolejne tysiąc łóżek”.

Podkreślił również, iż rząd chce zyskać czas przed nabyciem dodatkowych tysięcy łóżek szpitalnych oraz respiratorów – „Przejście do wzrostu liniowego byłoby fundamentalną ogromną zmianą. To by pozwoliło utrzymać się w przyszłym tygodniu przy 15 tys. zachorowań dziennie. Przyszły tydzień pokaże, czy obostrzenia wprowadzone 2 tyg. temu działają” – zwrócił również uwagę na obywatelskie podejście do walki z koronawirusem.

rmf24

REKLAMA

Komentarze