REKLAMA

Czekają nas kolejne dni wolne od pracy? Jest projekt w Sejmie

Czekają nas kolejne dni wolne od pracy? Jest projekt w Sejmie

Wielki Piątek oraz Wigilia będą wolne od pracy? W Sejmie pojawił się projekt nowelizacji autorstwa klubu PSL-UED.

REKLAMA

Nowe przepisy miałyby wejść w życie od 2019 roku. Tegoroczna Wigilia, czyli 24 grudnia 2018 roku, jest nadal normalnym dniem roboczym. Ostatnia zmiana ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy miała miejsce w 2011 roku, kiedy do ustawy trafił trzynasty w roku dzień wolny – 6 stycznia, Święto Trzech Króli.

Przypominamy, że Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, oraz na Węgrzech. W Wielki Piątek nie pracują natomiast mieszkańcy Austrii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Cypru, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Słowacji i Szwecji

Autorzy projektu zaznaczają, że pracodawcy często wprowadzają w Wigilię skrócony dzień pracy „umożliwiając odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta”. Posłowie wskazują również, że Wielki Piątek ma ogromne znaczenie dla Polaków.

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza Św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan – można przeczytać w uzasadnieniu nowelizacji przepisów.

onet.pl

 

REKLAMA

Komentarze