REKLAMA

Czaputowicz: Musimy demonstrować jedność z NATO

Czaputowicz: Musimy demonstrować jedność z NATO

Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz przyznał w wywiadzie dla Polskiego Radia, że Polska musi zachować i demonstrować jedność z sojusznikami z NATO. Dla polskiego dyplomaty wysłuchanie głosu opozycji byłoby dla rządu kompromitacją.

W wywiadzie dla Polskiego Radia szef MSZ Jacek Czaputowicz odniósł się do wypowiedzi Prezydenta USA Donalda Trumpa – „Wystąpienie Donalda Trumpa było uspokajające. Była to oferta dla strony irańskiej, by wprowadzić na stałe pokój w regionie. To dobry rozwój sytuacji z perspektywy Polski”. 

Brak obrazka

Zobacz także: Wypadek autokaru w Iranie – runął w przepaść zabijając 20 osób

„USA są górą w konflikcie z Iranem. Pokazały to w zdecydowanej akcji eliminującej irańskiego generała. Było to dość ryzykowne, ale z dzisiejszej perspektywy widać, że reakcja Iranu była umiarkowana” – stwierdził szef polskiej dyplomacji.

Brak obrazka

Według niego wysłuchanie opozycji w sprawie opuszczenia polskiego wojska z Iraku byłoby kompromitacją rządu, a także poinformował, że decyzja o pozostawienia polskiego kontyngentu została ustalona z NATO.

„Kwestia pozostawienia wojsk polskich w Iraku jest konsultowana w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wojska te pozostaną. Ufam, że ta decyzja będzie pozytywna, ponieważ te wojska przyczyniają się do stabilizacji sytuacji na Iraku i na Bliskim Wschodzie. Musimy demonstrować jedność sojuszniczą. Popełnilibyśmy ogromny błąd, gdybyśmy zadeklarowali wycofanie wojsk z Iraku. Taka decyzja byłaby kompromitująca” – powiedział Czaputowicz.  

Podkreślił również, że relacje Polski z Iranem są dobre. Po rozmowie z irańskim ambasadorem upewnił się, że ajatollach Chamenei w swoim wystąpieniu o „złym małym europejskim kraju” nie miał na myśli Polski.

REKLAMA

PR24

REKLAMA

Komentarze