REKLAMA

Coraz więcej obcokrajowców zakłada w Polsce firmy. Najliczniejsi Ukraińcy

Coraz więcej obcokrajowców zakłada w Polsce firmy. Najliczniejsi Ukraińcy

Coraz więcej obcokrajowców zakłada w Polsce firmy. Najliczniejszą grupą są Ukraińcy. W całym kraju założono ich aż o 4,5 tys. więcej niż cztery lata temu.

REKLAMA

„Od kilku lat szczególnie wnikliwie analizujemy, jak zmienia się liczba cudzoziemców zgłoszonych w ZUS według różnych tytułów ubezpieczeń – czy są to pracownicy, za których składki płaci pracodawca, osoby płacące składki same za siebie, czy też pracujący na podstawie umowy zlecenia. Okazuje się, że w każdej z tych grup następuje dynamiczny wzrost” – informuje rzecznik ZUS w Opolu.

„W całej Polsce na ponad 19 tys. cudzoziemców prowadzących własny interes, aż 4786 osób to obywatele Ukrainy. To najliczniejsza grupa – stanowi około jednej czwartej ogółu” – przyznaje ZUS. Okazuje się, że W Opolu ten odsetek jest ogromny – Na 334 osoby w regionie, 127 to Ukraińcy.

Portal gazetakrakowska.pl zwraca uwagę, że pod koniec października było zgłoszonych do ZUS ponad 58 tys. imigrantów. To niemal 6,2 tys. więcej, niż pół roku temu – większość z nich to obywatele Ukrainy. Sytuacja jest podobna w pozostałych województwach.

Polska w 2018 roku wydała najwięcej w UE pierwszych zezwoleń na pobyt obywatelom spoza Wspólnoty – 635 tys., co stanowi aż 20 proc. wszystkich tych pozwoleń w całej Unii. Również liczba wiz wydawanych Ukraińcom rośnie ogromnym tempie – w 2016 r. wydano ich 652 tys., a w roku 2017 już 845 tys.

REKLAMA

Komentarze