REKLAMA

Chaos na Nowogrodzkiej. Zjednoczona Prawica zlekceważy rekomendację ministra?

Chaos na Nowogrodzkiej. Zjednoczona Prawica zlekceważy rekomendację ministra?

Chaos w obozie władzy

W obozie rządzącym trwają niezwykle intensywne narady dotyczące sposobu przeprowadzenia wyborów. Brane są pod uwagę różne opcje, a jedna z nich stoi w sprzeczności do zalecenia ministra zdrowia.

Jak donosi Wirtualna Polska, Jarosław Gowin wraz z całym obozem władzy rozważa system mieszany w kontekście wyborów prezydenckich. Dziś lider Porozumienia na antenie TOK FM zasugerował, że ,,najwłaściwsza formuła głosowania to formuła hybrydowa”. Były wicepremier przekonuje, iż przeprowadzenie całkowicie korespondencyjnego głosowania jest niemożliwe. Swój pogląd argumentuje zbyt krótkim czasem na przygotowanie takiego rozwiązania.

REKLAMA

Co ciekawe Łukasz Szumowski podtrzymuje jednoznaczne stanowisko. Podczas poniedziałkowego briefingu prasowego stwierdził:- W czasie trwania epidemii najbezpieczniejszą formą są wybory korespondencyjne. Wedle słów obecnego ministra zdrowia jedynie takie głosowanie nie będzie potencjalnym zagrożeniem dla Polaków. Natomiast kilka dni wcześniej Szumowski zdecydowanie odrzucił możliwość mieszanej formy głosowania, mówiąc:- Na dziś nie rekomenduję wyborów łączonych. Każda z tradycyjnych form jest na obecny moment niedopuszczalna.

Z pewnością do pierwotnych zamierzeń koalicji rządzącej należało przeprowadzenie wyłącznie korespondencyjnego głosowania. W końcu od ponad miesiąca ta idea forsowana jest przez nią forsowana. Kilka dni wcześniej Sejm głosami całej Zjednoczonej Prawicy uchwalił ustawę w tej kwestii. Jednak wedle jednego z dość prawdopodobnych scenariuszy brane są pod uwagę również inne możliwości. PIS liczy, że przy poparciu niektórych posłów opozycji wprowadzi system mieszany.

Propozycje wysuwane przez część obozu rządzącego doskonale uwidaczniają, że pozycja obecnego szefa resortu zdrowia z dnia na dzień słabnie. Wystarczy przypomnieć, że według wielu źródeł minister Szumowski o porozumieniu Jarosława Kaczyńskiego z Jarosławem Gowinem dowiedział się dopiero po publikacji wspólnego oświadczenia polityków własnej formacji. Doskonałym potwierdzeniem takiego wniosku jest wywiad jakiego Łukasz Szumowski udzielił na łamach dziennika”Rzeczpospolita”. Z rozmowy jasno wynikało, że politycy Prawa i Sprawiedliwości ciągle przychylają się ku majowym wyborom.

Czy minister się postawi?

Profesor Łukasz Szumowski niejednokrotnie udowadniał, że oprócz bycia lekarzem, jest przede wszystkim politykiem wiernym koalicji rządowej. Tym razem jednak deklaracja ministra zdrowia brzmi jasno:- Rekomendację w sprawie wyborów dałem i jej nie zmieniam- podtrzymuje.

Czas pokaże czy kolejny raz minister będzie zmuszony do trudnej, politycznej decyzji. Z pewnością jeżeli Zjednoczona Prawica zdecyduje się na wdrożenie modelu łączonego, ministra zdrowia czeka ciężka walka z samym sobą. Jednak czy do tego dojdzie-zobaczymy.

REKLAMA

Komentarze