REKLAMA

Ceny żywności poszły w górę – sprawdź co kupisz drożej przed świętami [WYKRES]

Ceny żywności poszły w górę – sprawdź co kupisz drożej przed świętami [WYKRES]

Ostatnie raporty GUS pokazują, że ceny żywności poszły w górę. Najmocniej widoczny jest wzrost cen żywności – jedzenie wzrosło o ponad 5 procent.

REKLAMA

Październik przyniósł 2,1 wskaźnik inflacji cenowej. Dotyczy to zwłaszcza żywności – statystycy dostrzegli, że ceny wzrosły aż o 5,8%. Co ważne, ostatni raz ceny tak szybko rosły w połowie 2011 roku.

Warto prześledzić grupy produktów, które mocno podrożały. Zestawienie produktów spożywczych otwiera masło (+44,6%). Dwucyfrową dynamiką w październiku charakteryzowały się także owoce (14,4%) oraz jaja (13%).

Wzrost cen zanotowano praktycznie w każdym przypadku – i tak 8,5% podrożały przetwory mleczne, o 5,3% mięso wieprzowe, czy 3,5% kawa. Na stałym poziomie pozostaje woda i napoje bezalkoholowe.

Niedawno sprawą drożejących produktów zajął się UOKiK. Urząd prowadzi obecnie 12 spraw dotyczących podwyżek cen m.in. jabłek, mleka i cukru. W walce z drożyzną ma pomóc nowe prawo.

Celem ustawy jest wyeliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami działającymi w branży rolno-spożywczej. Przepisy weszły w życie 12 lipca. UOKiK prowadzi obecnie 12 spraw w ramach nowej ustawy – można przeczytać w specjalnie wydanym komunikacie UOKiK.

bankier.pl


REKLAMA

Komentarze