REKLAMA

Były szef Agencji Wywiadu: Polska powinna wzorować się na Izraelu

Były szef Agencji Wywiadu: Polska powinna wzorować się na Izraelu

Były szef Agencji Wywiadu, pułkownik Grzegorz Małecki twierdzi, że Polska powinna wzorować się na Izraelu. Pułkownik twierdzi, że budowanie przez Izrael ekosystemu cyberbezpieczeństwa to lekcja dla Polski.

To co staramy się zaproponować jako pomysł do wprowadzenia w Polsce, jeśli chodzi o budowę systemu izraelskiego to holistyczne podejście do zagadnienia cyberbezpieczeństwa. Nie w wąski sposób dominujący u nas, ale spojrzenie na cyberbezpieczeństwo w ujęciu ogólnopaństwowym, jak ma to miejsce Izraelu. Powiedział pułkownik w wywiadzie dla Defence24.

Pułkownik dodaje, że wszystkie elementy wchodzące w skład ekosystemu cyberbezpieczeństwa powinny być koordynowane przez jedną osobę.Traktowanie cyberprzestrzeni jako ekosystemu obejmującego wszystkie filary państwa. Obronność, gospodarka i nauka stanowią odpowiedź na kwestie związane z cyberzagrożeniamiTe kwestie powinny być koordynowane z jednego poziomu. 

Były szef Agencji Wywiadu podkreślił, że tylko „silna ręka” jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo. Cyberprzestrzeń jest jak powietrze, które przenika wszystkie pozostałe domeny. Trzeba się nią zajmować całościowo, tak jak Izrael.

Pułkownik Małecki we wrześniu 2016 roku zrezygnował ze stanowiska w Agencji Wywiadu. Powodem miały być konflikty personalne z ludźmi Mariusza Kamińskiego.

Grzegorz Małecki to polski funkcjonariusz cywilnych służb specjalnych i dyplomata. Pułkownik, w tym Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. W latach 2015–2016 szef AW, publicysta i ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa państwa.

defence24.pl

REKLAMA

Komentarze