REKLAMA

Bosak ostro o podatku cukrowym: „Ten podatek uderzy w POLSKICH producentów”

Bosak ostro o podatku cukrowym: „Ten podatek uderzy w POLSKICH producentów”

Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji na prezydenta RP broni polskich przedsiębiorców i krytykuje podatek cukrowy: „Uderzy on w Polaków”.

Przypomnijmy, że jeszcze w styczniu rząd zapowiedział dodatkową opłatę za cukier. Wpływy zostaną przeznaczone między innymi na zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży.

REKLAMA

Już na początku roku zapadły ustalenia, że 50 mln zł w 2020 r. i 100 mln zł w kolejnych latach z wpływów z planowanej opłaty od napojów zawierających cukier zostanie przeznaczonych na zajęcia sportowe dzieci i młodzieży – jak zapowiadał rząd.

Na co zostanie nałożona dodatkowa opłata? W projekcie zaproponowano, aby podrożały napoje z z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów. Mają także wzrosnąć ceny środków spożywczych, które zawierają substancje oraz substancje słodzące, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008), kofeiną, guaraną i tauryną.

Głos w sprawie zabrał Bosak, który krytykuje działania rządu. Jak zaznacza – Polski rząd powinien najpierw chronić polskich przedsiębiorców: „Podatek cukrowy nie ma aspektu zdrowotnego, ma aspekt przede wszystkim fiskalny. Cała narracja rządu w tej sprawie jest nieprawdziwa.”

„Ten podatek uderzy przede wszystkim w polskich producentów, międzynarodowe globalne korporacje znają sposoby, na podstwaie doświadczeń z innych państw,jak sobie z takim podatkiem radzić. Dla przykładu, duże koncerny sprzedjące napoje słodzine już w tej chwili badają możliwość sprzedaży sieciom handlowym obrotu na wiele miesięcy do przodu po to żeby nie zapłacić tego podatku. Mali polscy producenci tak korzystnych warunków od sieci handlowych nie dostaną. Rząd wobec tych praktyk będzie bezradny, bo dowie się o nich na końcu” – dodaje Bosak.

REKLAMA

Komentarze