REKLAMA

Bodnar: Powinien obowiązywać stan klęski żywiołowej

Bodnar: Powinien obowiązywać stan klęski żywiołowej

Rzecznik Praw Obywatelskich powiedział w wywiadzie dla „Radia Zet”, że należałoby wprowadzić stan klęski żywiołowej. Adam Bodnar podkreśla, że obecna sytuacja wyczerpuje znamiona ustawy mówiącej o masowym występowaniu choroby zakaźnej. W liście do PKW napisał, iż nie da się obecnie przeprowadzić wyborów.

Adam Bodnar powiedział w „Radiu Zet”, że dawno należałoby już wprowadzić stan klęski żywiołowej. Obecna sytuacja w Polsce związana z koronawirusem wyczerpuje znamiona ustawy o masowym występowaniu choroby zakaźnej – „Każdy gołym okiem widzi, że koronawirus występuje w Polsce na skalę masową, skoro w taki sposób zmienił nasze codzienne funkcjonowanie”.

Zobacz także: Upadek Zachodu zaczął się od Williama Ockhama? M. Masny [WIDEO]

Oskarżył rząd o ograniczane praw i wolności obywatelskich, przez wprowadzanie specjalnych przepisów, które mają swoje uzasadnienie w przypadku stanu nadzwyczajnego.

„Problem polega na tym, że te ograniczenia są wprowadzane przez dwie ustawy – jedną ogólną o zagrożeniu epidemicznym, i drugą – specustawę uchwaloną na początku marca, oraz kolejne rozporządzenia ministra zdrowia” – zauważył Bodnar, który ma wątpliwości czy są to działania zgodne z prawem.

Napisał do Premiera Mateusza Morawieckiego prośbę o wprowadzenie stanu nadzwyczajnego – „Dlatego napisałem do premiera Mateusza Morawieckiego pismo, że niektóre rozwiązania idą za daleko, że nie ma ku temu upoważnienia ustawowego i dlatego ten stan nadzwyczajny jest niezbędny”.

Natomiast w liście do PKW stwierdził, że w obecnej sytuacji nie da się przeprowadzić wyborów prezydenckich – „W tych warunkach po prostu nie można zorganizować wyborów, że zmuszamy ludzi do poświęcenia i do przedkładania uczestnictwa w wyborach nad własne zdrowie”.

pap

REKLAMA

Komentarze