REKLAMA

Blakeman: Polska nadużywa swoich relacji z prezydentem Trumpem poprzez złe traktowanie ocalałych z Holokaustu

Blakeman: Polska nadużywa swoich relacji z prezydentem Trumpem poprzez złe traktowanie ocalałych z Holokaustu

Trwa szkalowanie Polski na arenie międzynarodowej. Celem tej kampanii dezinformacji jest wyłudzenie od Polski 300 mld $ w ramach bezprawnych „roszczeń bezspadkowych”. Teraz do nacisków na nasz kraj dołączyła republikańska telewizja FoxNews popierająca Donalda Trumpa. Specjalnie dla naszych czytelników przetłumaczyliśmy tekst Bradleya Blakemana.

Bradley A. Bakeman jest dyrektorem The 1600 Group, adiunktem [adjunct profesor] polityki publicznej i spraw międzynarodowych na Uniwersytecie w Georgetown, byłym członkiem sztabu prezydenta Georga W. Busha seniora i byłym prezydentem Freedom Watch.

Atak Blakemana – tłumaczenie

Po upadku żelaznej kurtyny w Polsce miałem zaszczyt obserwować [w oryginale świadczyć] odrodzenie narodu. Jako młody pracownik administracji wiceprezydenta Georga H. W. Busha, podróżowałem do Polski i widziałem osobiście pracę, jaką on i polski prezydent Lech Wałęsa zrobili, by uwolnić kraj od tyranii komunizmu.

Od tego czasu Polska poczyniła ogromne postępy jako demokracja. Ale w sprawie jednej głównej [major] kwestii, która oddziałuje [impact] na tysiące Amerykanów – poszanowania prawa własności prywatnej ocalałych z Holokaustu – Polska nie spełnia wysokich standardów ustanowionych przez Lecha Wałęsę i Georga H. W. Busha.

Prezydent Trump wytyczył drogę [has led the way] popierając sprawiedliwość dla ocalałych z Holokaustu i podpisując JUST Act w maju zeszłego roku. Polska wielokrotnie zignorowała i odrzuciła działania jego administracji w tej sprawie w sposób nieodpowiedni dla sojusznika.

Fakt jest taki, że Polska nie jest uczciwa/sprawiedliwa [fair] w stosunku do tysięcy Amerykanów, którzy ocaleli z Holokaustu i ich rodzin, które szukają sprawiedliwości za mienie im ukradzione. Jako zagorzały/wierny [staunch] stronnik [supporter] Polaków i Żydów, prezydent Trump nie powinien pozwolić, by to nadal trwało.

Holokaust był nie tylko mordem na 6 milionach Żydów, ale także największą kradzieżą w historii ludzkości. Podczas gdy Polska była ofiarą okrutnej nazistowskiej okupacji, polski reżim komunistyczny znacjonalizował wszelką własność po wojnie i bardzo niewielu ocalałych z Holokaustu mogło odzyskać mienie lub otrzymać rekompensatę od tego czasu. Każdego dnia umiera aż 47 ocalałych, więc kurczy się czas, który pozostał, aby zapewnić im sprawiedliwość na jaką zasługują.

Polska jest jedynym poważnym/dużym [major] europejskim krajem, które nie uchwaliło prawa umożliwiającego restytucję prywatnej własności, pomimo, że obiecała to wielokrotnie. Sekretarz Stanu Mike Pompeo miał rację nalegając, by Polska uchwaliła prawo dotyczące restytucji własności prywatnej podczas swej wizyty w lutym w Warszawie. Podczas tej wizyty Pompeo powiedział, że Polska powinna „posunąć naprzód kompleksową legislację dotyczącą zwrotu/restytucji własności prywatnej dla tych, którzy utracili mienie podczas ery Holokaustu”.

Szokujące jest to, że premier publicznie skarcił sekretarza stanu USA zaledwie parę dni po opuszczeniu przez niego Warszawy, nieprawidłowo nazywając tę kwestię „zamkniętą”, cytując porozumienie/traktat z 1960, który nie dotyczy własności większości ocalałych z Holokaustu, którzy uciekli z Polski po wojnie. Zachowuje się w sposób wysoce niestosowny dla jakiegokolwiek sojusznika, nie mówiąc już o lobbingu na rzecz utworzenia stałej bazy wojskowej na jej terenie. Prezydent Trump powinien mu o tym powiedzieć.

Dzień po tym, jak polski premier powiedział na politycznym wiecu, że Polska nigdy nie zapłaci Żydom za ich mienie, tysiące polskich nacjonalistów protestowało pod ambasadą USA w Warszawie używając antysemickich obrazów i retoryki. Protestujący wprost atakowali prezydenta Trumpa i Kongres za uchwalenie JUST Act, który wzywa kraje takie jak Polska, by zrealizowały swoje obietnice dane ocalałym z Holokaustu.

Takie postępowanie jest niewłaściwe dla sojusznika. Co ważne, prezydent Trump przypomniał o tym Polsce i nie ma lepszego sposobu, by to zrobić niż pomóc Polsce rozwiązać ten problem raz na zawsze negocjując umowę dotyczącą restytucji mienia, której poprzednicy prezydenta Trumpa nie byli w stanie osiągnąć.

FOXNEWS.COM

REKLAMA

Komentarze