REKLAMA

Będzie podatek od prezentów ślubnych i komunijnych

Będzie podatek od prezentów ślubnych i komunijnych

Skarbówka może sprawdzić osoby, które otrzymały z okazji ślubu czy komunii podarunki o wartości przekraczającej kwotę wolną od podatku i nie poinformowały o tym urzędu.

Podarunek z okazji ślubu czy pierwszej komunii to darowizna, która podlega przepisom o podatku od spadków i darowizn. Jeśli jej wartość przekroczy kwotę wolną, trzeba poinformować o niej fiskusa i zapłacić daninę.

Dziwne? A jednak.

Ministerstwo Finansów przyznało, że obdarowany, który nie wywiąże się z tego obowiązku, powinien liczyć się z konsekwencjami.

„W każdym przypadku, gdy organ podatkowy uzyska informację o nabyciu tytułem darowizny własności rzeczy lub praw majątkowych (niezależnie od okoliczności nabycia), jest obowiązany z mocy prawa do podjęcia stosownych działań.” – pisze wiceminister Piotr Dziedzic.

Wiceminister odniósł się do interpelacji nr 31725, którą zgłosił poseł Artur Dunin. Zapytał on w jaki sposób skarbówka ściąga podatek od prezentów.

Wiceminister Dziedzic odpowiedział, że skarbówka ma kompetencje umożliwiające wyegzekwowanie należności od nierzetelnych podatników. Wymienił, że chodzi o prowadzenie czynności sprawdzających, kontroli podatkowych oraz kontroli celno-skarbowych.

Konkretne liczby

Od jakiej wartości trzeba płacić podatek?

To zależy, od kogo otrzymujemy prezent. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej (m.in. dzieci, wnuków, rodzeństwa) kwota wolna od podatku wynosi 9637 zł.

Jeśli otrzymujemy prezent od osoby zaliczonej do II grupy podatkowej (np. dalsza rodzina), kwota wolna wynosi 7276 zł. W przypadku III grupy (m.in. osoby obce) jest to 4902 zł.

Co ważne, kwota wolna dotyczy nabycia darowizny od jednej osoby. Obdarowany sumuje wartości nabyte od niej w ciągu pięciu poprzednich lat. Jeśli wartość darowizn mieści się w kwocie wolnej, nie musi zgłaszać ich fiskusowi.

Podarunki od najbliższej rodziny mogą być całkowicie wolne od podatku, na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy, jeśli obdarowany zgłosi ich nabycie fiskusowi w ciągu pół roku. Pozostałe osoby w przypadku otrzymania darowizn ponad kwotę wolną muszą w ciągu miesiąca złożyć zeznanie SD-3.

rp.pl

REKLAMA

Komentarze