REKLAMA

Bartłomiej Sochański – sędzia TK z niemiecką przeszłością

Bartłomiej Sochański – sędzia TK z niemiecką przeszłością

Z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości i większością głosów w Sejmie przeszła kandydatura nowego sędziego TK. Bartłomiej Sochański obejmie urząd w ciągu 30 dni, gdy zostanie zaprzysiężony przez Prezydenta Andrzeja Dudę. W swojej przeszłości piastował m.in. urząd konsula honorowego Niemiec w Szczecinie oraz prezydenta miasta.

Podczas poniedziałkowych obrad Sejmu doszło do rozpatrzenia kandydatury Bartłomieja Sochańskiego na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Za jego wyborem zagłosowało 234 posłów, 223 było przeciw, natomiast 2 wstrzymało się od głosu. Prezydent ma teraz 30 dni, aby potwierdzić tą kandydaturę.

Zobacz także: “Przy wielkich niepokojach katolik powinien wracać do fundamentów” [WIDEO]

Posłowie opozycji w trakcie debaty, wyrażali zniesmaczenie faktem, że w czasie gdy panuje epidemia rząd PiS pragnie uzupełnić miejsce w TK po zmarłym w styczniu Grzegorzu Jędrejku.

„W tym samym czasie, kiedy cały świat walczy z epidemią koronawirusa, PiS zajmuje się obsadzaniem posad i stanowisk w instytucji, która kiedyś była Trybunałem Konstytucyjnym” – grzmiała z mównicy sejmowej poseł KO Kamila Gosiuk-Pihowicz.

Bartłomiej Sochański ukończył studia na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1994-98 sprawował urząd prezydenta miasta Szczecin. W przeszłości należał do Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Unii Wolności. Od 2017 roku wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2001-2018 był konsulem honorowym Niemiec w Szczecinie.

interia

REKLAMA

Komentarze