REKLAMA

Australijski sąd: Urzędnik nie może krytykować polityki władz

Australijski sąd: Urzędnik nie może krytykować polityki władz

W Australii odbyła się przełomowa rozprawa. Sąd Najwyższy orzekł, że zwolnienie urzędniczki za krytykę władzy jest zgodne z prawem.

O sprawie poinformował BBC News. Prawnicy podkreślają, że wydany wyrok jest przełomowy. Oznacza, że wyrażanie poglądów i krytykowanie włady jest niezgodne z prawem.

REKLAMA

Michaela Banerji została zwolniona w 2013 roku. Kobieta pracowała jako urzędnik ds. imigracji i ochrony granic. Urzędniczka skrytykowała jednak australijski program imigracyjny. Kobieta na Twitterze pod pseudonimem pisała posty nieprzychylne władzy.

Kobieta jako LaLegale krytykowała politykę migracyjną ówczesnego rządu. Jak dowiedziało się BBC News – urzędniczka pisała tweety w czasie wolnym od pracy, z prywatnego laptopa i telefonu. Na kobietę donieśli jej współpracownicy.

Powiadomieni pracodawcy postanowili zwolnić urzędniczkę. Jako powód podali złamanie kodeksu postępowania funkcjonariuszy publicznych, która obowiązuje w Australii. Australijka postanowiła odwołać się od decyzji.

Sąd odrzucił jednak argumenty kobiety. „To nie tylko moja przegrana, to przegrana nas wszystkich, jest mi bardzo, bardzo, bardzo przykro” – komentowała była urzędniczka po ogłoszeniu wyroku.

wgospodarce
REKLAMA

Komentarze