REKLAMA

Amerykańskie media ostro krytykują decyzję Dudy. „Przekreśla możliwość negocjacji”

Amerykańskie media ostro krytykują decyzję Dudy. „Przekreśla możliwość negocjacji”

Nowelizacja ustawy o IPN napotkała na bardzo mocne protesty Izraela i Stanów Zjednoczonych. Również amerykańskie media nie zostawiają suchej nitki na decyzji Andrzeja Dudy, który postanowił podpisać ustawę. 

Temat ustawy o IPN pojawił się na łamach amerykańskiej prasy. Nowe polskie przepisy nie podobają się publicystom ze Stanów Zjednoczonych. „Washington Post” pisze, że podpisanie przez Dudę ustawy o IPN przekreśla „możliwość negocjacji politycznych, na które w ostatnich dniach liczyły Stany Zjednoczone i Izrael”.

REKLAMA

Pomimo tego, „Washington Post” zauważa jednak, że w czasie II wojny światowej to Polska została napadnięta przez Niemcy, które później okupowały polskie terytorium. Gazeta podkreśla również, że w Polsce, w przeciwieństwie do innych państw europejskich, nigdy nie powstał rząd kolaboracyjny. Jak przekonuje „WP”, właśnie ten rozdział historii chce wyeksponować PiS.

Temat nowelizacji ustawy o IPN pojawił się również na łamach „New York Times”. W gazecie czytamy, że „nowa ustawa odzwierciedla szersze działania rządu mające na celu ukształtowanie zarówno pamięci o historii kraju, jak i wizji dotyczącej przyszłości.

Dziennik zauważa, że bolesna historia była dawniej tym co łączyło narody polski i żydowski. Ale we wtorek, kiedy prezydent Polski pomimo ostrego sprzeciwu ze strony historyków, izraelskiego rządu i innych, podpisał ustawę (…), stał się on źródłem gniewu – twierdzi autor „NYT”.

kresy.pl

 

REKLAMA

Komentarze