REKLAMA

Amerykanin skazany przez moskiewski sąd za rzekome szpiegostwo

Amerykanin skazany przez moskiewski sąd za rzekome szpiegostwo

Ponad rok temu rosyjskie służby zatrzymały Paula Whelana, którego oskarżono o szpiegostwo. Amerykanin został dziś skazany przez moskiewski sąd na karę 16 lat pozbawienia wolności. Oskarżony nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów, a rodzina prosi amerykański rząd o interwencje.

REKLAMA

Sąd miasta Moskwa skazał na 16 lat więzienia zatrzymanego ponad rok temu Paula Whelana. Zarzuca mu się szpiegostwo. Amerykanin nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów, a ambasada USA potępiła ten proces mówiąc o braku dowodów. Oskarżony również utrzymuje wersję, że został wrobiony w winę.

Zobacz także: Bezrobocie? Ponad milion osób bez pracy, nie tylko z powodu pandemii

Jak informuje Associated Press skazany Paul Whelan spędzi wyrok w kolonii karnej, a wybór padł na placówkę o maksymalnym poziomie zabezpieczeń. Natomiast rodzina w tym brat oskarżonego David Whelan, który skrytykował decyzję Sądu Miasta Moskwa – „Decyzja sędziego stanowi jedynie ostatni etap tego zepsutego procesu sądowego. Mieliśmy nadzieję, że sędzia może wykazać się pewną niezależnością, ale ostatecznie rosyjscy sędziowie są podmiotami politycznymi, a nie prawnymi” – powiedział.

Poprosił również rząd Stanów Zjednoczonych o interwencje w sprawie jego brata – „Oczekujemy, że rząd USA natychmiast podejmie kroki w celu sprowadzenia Paula do domu” – apelował David Whelan.

o2.pl

REKLAMA

Komentarze