Ambitne plany SatRevolution – polska firma kosmiczna wyznacza nowe standardy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. SatRevolution

W wywiadzie dla portalu Space24, Grzegorz Zwoliński prezes firmy SatRevolution opowiedział o swoich celach jak wysłanie na orbitę kosmiczną konstelacji 1000 polskich satelitów. Ambitne plany tego młodego przedsiębiorstwa zwracają uwagę na światowych potentatów jak Virgin Orbit miliardera Richarda Bransona.

Grzegorz Zwoliński powiedział o konstelacji 1024 satelitów z programu REC (Real-time Earth-observation Constellation), które mają objąć całą planetę i przesyłać na Ziemię dane co 30 minut – “REC to opracowany przez SatRevolution projekt całej konstelacji nanosatelitów obserwacyjnych. (…) Docelowo w ramach REC planujemy wyniesienie na orbitę do 1024 takich satelitów. To duży rozłożony na 3 lata projekt inwestycyjny, o wartości około 70 mln zł” – ambitne przedsięwzięcie początkowo mają wesprzeć inwestorzy z crowdfundingu.

Czytaj więcej: Kanada uznała dwie polskie organizacje za terrorystyczne

“Osiągnięcie założeń konstelacji REC polegających na 30 minutowej częstotliwości odświeżania wymaga umieszczenia na odpowiedniej orbicie okołoziemskiej ponad tysiąca satelitów. Konstelacja wdrażana będzie stopniowo. W 2021 roku planujemy wyniesienie na orbitę pierwszego nanosatelity ScopeSat, a w kolejnym powstanie pierwsza wersja konstelacji złożona z 16 satelitów. W 2023 roku w orbitę wystrzelonych będzie już 66 satelitów, a docelowo 1024. Wraz ze wzrostem liczby satelitów maleje czas rewizyty nad danym obszarem, czyli coraz częściej odświeżamy zobrazowania tego obszaru” – wyjaśniał prezes SatRevolution.

Platforma NanoBus według zapowiedzi Grzegorza Zwolińskiego ma wspomóc ambitne cele firmy –

“Naszym celem jest także wzrost sprzedaży NanoBusów z dwóch sztuk w 2018 roku do jedenastu w 2022. Za około trzy lata chcemy wystartować z budową fabryki nanosatelitów i wdrożyć sprawny proces produkcji”.

“Docelowo, w miarę rozwoju inwestycji w konstelację REC i wynoszenia kolejnych satelitów na orbitę, zamierzamy osiągnąć 2-procentowy udział w globalnym rynku, z przychodami 660 mln zł w 2025 roku i 870 mln zł w 2026” – kontynuował.

Virgin Orbit dostrzega potencjał w konstelacji REC

Spółka Virgin Orbit założona przez miliardera Richarda Bransona oraz Nika Powella dostrzegła potencjał brzmiący w super-konstelacji REC – “Virgin Orbit dostrzega wyjątkową wartość REC SatRevolution i jest zainteresowana nawiązaniem współpracy w zakresie uruchomienia konstelacji (…) z wykorzystaniem systemu rakiet Virgin Orbit LauncherOne” – mówił Stephen Eisele, odpowiedzialny za rozwój biznesu Virgin Orbit LLC.

“Virgin Orbit uważa, że proponowana konstelacja REC będzie wyjątkową ofertą w branży i wzbudzi duże zainteresowanie klientów. Dostrzegamy duży wpływ konstelacji REC na rynek obserwacji Ziemi”

– stwierdził w nadesłanym liście.

Światowid i KRAKsat jutro rozpoczną pracę w kosmosie

Jutro około godziny 13:50 czasu polskiego z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ma odbyć się wyrzut polskich satelitów Światowida oraz studenckiego KRAKsat.

Światowid do polski satelita demonstracyjny, stworzony do obserwacji Ziemi. Zbudowany przez firmę SatRevolution przetestuje on elementy, które w przyszłości mają posłużyć do budowy konstelacji REC.

Natomiast KRAKsat jest satelitą zbudowaną przez polskich studentów AGH i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pomocy udzielił im polski potentat SatRevolution. Zadaniem dla tego nanosatelity będzie sprawdzenie skuteczności innowacyjnego koła zamachowego zrobionego zna bazie ferrofluidu. Przy powodzeniu misji może się stać tańszym odpowiednikiem dzisiejszych komponentów.

Space24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY