REKLAMA

Agata Duda wbrew rządowi PiS? Prezydentowa zabiera głos ws. niepełnosprawnych dzieci

Agata Duda wbrew rządowi PiS? Prezydentowa zabiera głos ws. niepełnosprawnych dzieci

Agata Duda zabrała głos ws. kampanii „Dom to praca”, która pomaga rodzicom niepełnosprawnych dzieci.

REKLAMA

Agata Duda napisała: Praca w domu powinna być doceniona, szczególnie wtedy, gdy dotyczy osób, które opiekują się swoimi dziećmi, niepełnosprawnymi lub ciężko chorymi najbliższymi. (…) Jestem przekonana, że dzięki właśnie takim staraniom można przeobrazić świat wokół siebie i spowodować, by osoby pracujące w domu poczuły się podmiotowo traktowane.

Żona Andrzeja Dudy skierowała swoje słowa w odpowiedzi na akcję Instytutu Spraw Obywatelskich. Prowadzą oni kampanię na rzecz zmian przepisów, które ograniczają rodziców niepełnosprawnych dzieci.

Jak piszą organizatorzy akcji: Dom to praca to inicjatywa realizowana od 2006 roku przez Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO). W działaniach w ramach inicjatywy koncentrujemy się wokół zmiany postrzegania osób pracujących w domach. Są to zarówno kobiety jak i mężczyźni, opiekunowie osób zależnych (dzieci, osób starszych), niepełnosprawnych. To osoby, które z różnych życiowych powodów nie mogą podjąć pracy zarobkowej. Wykonują jednak każdego dnia różnorakie prace domowe i opiekuńcze.

Sytuacja jest jednak w tej kwestii niezmienna od kilku lat. Rodzice mogą liczyć na 1460 zł zasiłku (jeśli nie podejmą w tym czasie żadnej pracy). Jeśli rodzice rozpoczną pracę wtedy mogą stracić pomoc materialną. Ministerstwo Rodziny nie zmienia jednak zdania. Jak powiedzieli: świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko tym opiekunom, którzy zrezygnują z pracy na rzecz opieki nad osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji.

onet.pl

REKLAMA

Komentarze