Na początku września Adam Niedzielski przedstawił szczegóły dotyczące strategii walki z COVID-19 na jesień. Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało, ile placówek zostało włączonych do zabezpieczenia szpitalnego.
Wojewodowie i Ministerstwo Zdrowia wydali już ponad 540 decyzji administracyjnych dotyczących szpitali w związku z realizacją strategii walki z pandemią na jesień, którą w ubiegłym tygodniu przedstawił Adam Niedzielski. – Strategia związana ze zwalczaniem epidemii COVID-19 obowiązuje od dnia jej ogłoszenia. Obecnie, mówiąc w przenośni, dostrajamy nasz system ochrony zdrowia, do kierunków działań wskazanych w strategii. Szczególnie istotne w tym kontekście jest przygotowanie do nowych zasad, w nowej jesiennej rzeczywistości, szpitali, na trzech poziomach ich funkcjonowania – powiedział minister zdrowia.
MZ poinformowało, że dzięki wydanym decyzjom do zabezpieczenia szpitalnego zostało już włączonych: w pierwszym poziomie – 374 placówek należących do tzw. sieci szpitali, w drugim poziomie – 69 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, w trzecim poziomie – 9 szpitali wielospecjalistycznych.
Koronawirus w Polsce. Trzy poziomy zabezpieczenia szpitalnego
Przypomnijmy – jednym z punktów strategii walki z koronawirusem na jesień jest odejście od koncepcji szpitali jednoimiennych i utworzenie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego.
- Poziom I: We wszystkich szpitalach będących w sieci szpitali (PSZ) mają być miejsca (izolatki) umożliwiające przyjęcie pacjenta z podejrzeniem COVID-19 do czasu otrzymania wyniku badania. Takich szpitali jest ponad 600.
- Poziom II: Zabezpieczenie miejsc leczenia pacjentów z COVID-19 w oddziałach zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych szpitali. Przewidziano tu 87 placówek.
- Poziom III: Dziewięć szpitali wielospecjalistycznych dla pacjentów z COVID-19 – we Wrocławiu, Grudziądzu, Puławach, Krakowie, Warszawie, Kędzierzynie-Koźlu, Białymstoku, Tychach i Poznaniu. Będą w nich leczeni nie tylko pacjenci zakażeni koronawirusem.
Źródło: wprost.pl