Badanie przeprowadzone przez research&grow dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor pokazuje, że prawie 90 proc. Polaków faktycznie odczuwa znaczącą podwyżkę cen za podstawowe produkty. Coraz częściej pojawiają się także problemy z opłaceniem bieżących rachunków.
Od początku tego roku inflacja przekracza 3 proc. To oznacza, że średni poziom cen dóbr i usług konsumpcyjnych w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku jest ponad 3 proc. wyższy. W przypadku żywności podwyżki są nawet dwukrotnie mocniejsze.
“Podwyżki cen najłatwiej dostrzec w trakcie zakupów żywności i właśnie 62 proc. Polaków wskazało, że najbardziej drenujące dla ich kieszeni są wizyty w sklepie spożywczym. Choć z wyjątkiem masła trudno znaleźć w tabelach GUS przykłady obniżek produktów żywnościowych, to niemała grupa, bo 12 proc. Polaków odnosi wrażenie, że płaci za żywność mniej niż wcześniej. Co piąty (19 proc.) badany zauważył, że podrożały usługi salonów piękności oraz dentystyczne” – czytamy w raporcie.
Według GUS ceny usług kosmetycznych czy stomatologicznych średnio poszły w górę o 9 proc. Respondenci docenili natomiast spadek cen sprzętu AGD/RTV oraz odzieży. Szczególnie ubrania i obuwie zachęcają cenami, bo do promocji wymuszonych przez lockdown dochodzą obniżki na letnich wyprzedażach.
Bilans wynikający ze zmian cen oraz pogorszenia sytuacji finansowej przez blokadę gospodarki sprawiły, że ostatecznie ponad połowa badanych mówi, że dziś radzi sobie gorzej z codziennymi wydatkami. Trudniej przychodzi zapełnienie koszyka podstawowymi produktami, spłata rat kredytów i regulowanie bieżących rachunków. Ogólna atmosfera i obawy powodują, że wzrosła skłonność do poszukiwania oszczędności i cięcia wydatków. Oglądanie złotówki dwa razy, zanim się ją wyda, deklarują też osoby, których sytuacja się poprawiła.
źródło: money.pl
Zobacz także: USA idzie na wojnę z chińską aplikacją. Jest ostra reakcja Trumpa wobec TikToka