W województwie śląskim szpital w Zabrzu i Bytomiu rozpoczną badania pacjentów, którzy chorowali na koronawirusa. Mają one służyć ustaleniu skutków dla organizmu, jakie mogło spowodować zakażenie COVID 19.
Badania przeprowadzi Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu. Weźmie w nich udział ponad 200 pacjentów, którzy zetknęli się z koronawirusem i wyzdrowieli. Ponieważ wiele źródeł naukowych donosi o niebezpiecznych powikłaniach, które powoduje COVID 19, naukowcy szczególnie przyjrzą się, czy poszczególne narządy po chorobie funkcjonują prawidłowo.
COVID 19 może wpływać na nasze nastawienie do życia i świata
Dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno- Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu wymienił rodzaje badań. Pacjenci, którzy przechorowali COVID 19, będą mieć przede wszystkim badanie układu oddechowego – spirometrię, test chodu, pletyzmografię i tomografię płuc. Dodatkowo naukowcy przyjrzą się funkcji układu krążenia m.in. poprzez badanie EKG, echo serca i badanie holterowskie. U pacjentów sprawdzi się także stan wątroby. Jak wspomniał dr Jaroszewicz, zwróci się uwagę na stan psychiczny pacjentów po chorobie ze względu na obawy, iż koronawirus “może wpływać na nasze nastawienie do życia i do świata.”
Realizację badań umożliwił grant o wartości pół miliona złotych, który Śląskie Centrum Chorób Serca otrzymało z Agencji Badań Medycznych. Podkreśla się, że są one istotne z punktu widzenia kolejnej fali epidemii, która może nadejść. Mogą bowiem być źródłem cennych informacji w walce ze skutkami tej choroby.
ŹRÓDŁO: PORTAL.ABCZDROWIE.PL
Zobacz także: USA: Trump odwiedził Narodowe Sanktuarium św. Jana Pawła II