W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, Ojciec Święty ostrzegł świat przed wirusem egoizmu. Papież Franciszek apeluje o zniszczenie nierówności społecznej, która jego zdaniem podważa zdrowie całej ludzkości. Wezwał również wiernych do dzielenia się swoim dobytkiem jak pierwsi chrześcijanie.
Papież Franciszek w Niedzielę Bożego Miłosierdzia odprawił mszę świętą bez udziału wiernych z powodu przedłużającej się epidemii koronawirusa. W tym roku obchodzi się również 20. rocznicę kanonizacji świętej Faustyny Kowalskiej, która jest orędowniczką Bożego Miłosierdzia. Podczas sprawowanej Eucharystii w kościele Santo Spirito in Sassia Ojciec Święty wygłosił homilię odwołując się do panującej pandemii.
Zobacz także: Dziś Święto Bożego Miłosierdzia
“Miłosierdzie nie porzuca tych, którzy zostali w tyle. Teraz, gdy myślimy o powolnym i żmudnym wychodzeniu z pandemii, wkrada się niebezpieczeństwo: zapominanie o tych, którzy pozostali w tyle. Istnieje ryzyko, że dotknie nas jeszcze gorszy wirus, wirus obojętnego egoizmu” – ostrzegał Papież Franciszek.
Zdaniem Głowy Kościoła Katolickiego podstawą egoizmu jest dbanie o własną wygodę i samopoczucie – “Życie się poprawia, jeśli jest lepsze dla mnie; że wszystko będzie dobrze, jeśli mnie będzie dobrze” – mówił Ojciec Święty.
Wskazał, iż dzięki egoistycznej postawie dochodzi do selekcjonowania ludzi, ze względu na jego majętność – “Zaczynamy od tego, a dochodzimy do selekcjonowania ludzi, odrzucania biednych, składania w ofierze na ołtarzu postępu tych, którzy zostają z tyłu” – zauważył, iż pomimo tego wirus dotyka każdego z nas – “Obecna pandemia przypomina nam jednak, że nie ma różnic i granic między tymi, którzy cierpią. Wszyscy jesteśmy ułomni, wszyscy równi, wszyscy cenni” – podkreślił.
Wygłosił również orędzie do świata, aby ten zniósł wszelkie nierówności społeczne – “To, co się dzieje, wstrząsa nami wszystkimi: nadszedł czas, by usunąć nierówności, uzdrowić niesprawiedliwość, która podważa u podstaw zdrowie całej ludzkości”
Papież zaapelował również, aby brać przykład z pierwszych wspólnot chrześcijańskich – “Ci wszyscy, co uwierzyli, przebywali razem i wszystko mieli wspólne. Sprzedawali majątki i dobra, i rozdzielali je każdemu według potrzeb” – podkreślając również, że to nie jest ideologia, a chrześcijaństwo.
interia/pap