W Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli zapadło orzeczenie w sprawie nastolatki, która pod wpływem radykalnej grupy przeszła na islam i zerwała kontakty z rodziną. Sąd potwierdził konstytucyjne prawo rodziców do wychowania córki zgodnie z własnymi przekonaniami. Uznał też zmianę przez dziewczynę religii bez zgody rodziców przejaw demoralizacji. Nie potwierdził również zarzutów o rzekomym stosowaniu przez matkę i ojca przemocy wobec małoletniej. Małżeństwo reprezentują prawnicy Instytutu Ordo Iuris.
Oksana i Wiktor są znanymi na Ukrainie muzykami. Mężczyzna został ranny podczas protestów na kijowskim Majdanie, po czym przyjechał na leczenie do Polski i sprowadził tu żonę oraz córkę. Dziewczyna zaczęła uczęszczać do jednego z warszawskich gimnazjów.
Ukrainka chodziła także na zajęcia teatralne, gdzie poznała osoby związane z Ośrodkiem Kultury Muzułmańskiej. Kontakt z nimi poskutkował konwersją nastolatki na islam i zerwaniem kontaktów z rodzicami, którym nie podobała się jej decyzja. Dziewczyna pozostająca pod wpływem radykalnej grupy wielokrotnie zachowywała się agresywnie w stosunku do Oksany i Wiktora.
W tej sprawie sąd wszczął dwa postępowania. W pierwszym uznał, że nieletnia przejawia oznaki demoralizacji przejawiające się m.in. konwersją na islam bez zgody rodziców. Zgodnie z wnioskiem prawników Ordo Iuris, sąd, aby zapewnić dziewczynie bezpieczeństwo, nałożył nadzór kuratora.
Drugie postępowanie zostało wszczęte przez sąd z uwagi na pismo psycholog dziecka. Małoletnia oskarżyła Oksanę i Wiktora o rzekome stosowanie przemocy wobec niej. Dziewczyna nie miała jednak żadnych śladów przemocy fizycznej. Sąd nie potwierdził zarzutów wysuwanych w stosunku do Oksany i Wiktora. W tym postępowaniu cała rodzina została skierowana na terapię w celu poprawy relacji rodziców z córką, o co wnioskowali prawnicy Instytutu. Zapadła również decyzja, że 17-latka pozostanie w pogotowiu opiekuńczym.
„Mam mieszane odczucia w sprawie orzeczeń dotyczących naszych Beneficjentów. Sąd potwierdził, co prawda, konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dziecka zgodnie z ich przekonaniami i uznał to, o co wnosiliśmy, mianowicie, że zachowanie polegające m.in. na zmianie religii bez zgody rodziców świadczy o demoralizacji dziewczyny. Z drugiej jednak strony zalegalizował niezasadną separację małoletniej od rodziców, mimo braku dowodów na stosowanie przez nich przemocy, bazując na woli dziecka. Złożymy wniosek o pisemne uzasadnienie orzeczenia w sprawie rodzinnej. Po zapoznaniu się z treścią uzasadnienia rozważymy wniesienie środka odwoławczego. Mamy nadzieje, że terapia rodzinna doprowadzi do odnowy więzi rodzinnych, która aktualnie jest dla rodziców priorytetem” – podkreślił adw. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.
Orzeczenia sądu nie są prawomocne.
Rodziców reprezentowali mec. Jerzy Kwaśniewski, mec. Magdalena Majkowska i mec. Maciej Kryczka.