Portal YouTube usunął dwa odcinki programu „Wierzę” Pawła Lisickiego i Piotra Miśki emitowanego w telewizji internetowej wSensie.tv. W nagraniach wyjaśniano nauczanie Kościoła katolickiego na temat ideologii ruchu LGBT. Według pracowników serwisu kasujących programy, miały one rzekomo szerzyć „mowę nienawiści”. Kanał został zablokowany na trzy miesiące. Instytut Ordo Iuris udziela pomocy prawnej Pawłowi Lisickiemu, Piotrowi Miśko i właścicielowi telewizji wSensie.tv – Fundacji Polska Ziemia. W ubiegłym tygodniu także wiele innych profili i kanałów publicystów prezentujących wartości konserwatywne i katolickie zostało zawieszonych lub usuniętych przez YouTube, Twitter oraz Facebook.
Z treści decyzji YouTube dotyczącej wSensie.tv nie wynika, czy na platformie nie wolno w ogóle prezentować nauczania Kościoła, czy przyczyną blokowania programów była ich treść lub tytuł. Administracja portalu zdecydowała ponadto o uniemożliwieniu publikowania materiałów telewizji do 29 października, co dla rozwijającego się serwisu jest ogromnym ciosem.
Warszawa: Pomnik Berlinga „obalony społecznie przez antykomunistów”
Zdaniem Ordo Iuris w tym przypadku doszło do naruszenia wolności wypowiedzi i dóbr osobistych obu redaktorów, a być może także ich wolności religijnej. Z tego powodu Instytut wystąpił na drogę prawną przeciwko koncernowi Google będącemu właścicielem platformy YouTube. Złożone zostały w tej sprawie pisma przedprocesowe wzywające do przeprosin, cofnięcia decyzji o usunięciu materiałów i wpłaty określonej kwoty na rzecz Fundacji Lux Veritatis. W przypadku bezczynności firmy Google sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego.
„Fundacja Polska Ziemia może się domagać od Google zaniechania naruszania prawa, a mianowicie przywrócenia możliwości dodawania filmów. Nie jest również wykluczone dochodzenie roszczeń w związku ze szkodą majątkową powstałą wskutek braku wpływu z reklam, na których Fundacja zarabiałaby gdyby nie nałożona przez YouTube blokada. Oceniamy również zgodność z regulaminem serwisu decyzji o zawieszeniu kanału na trzymiesięczny okres” – skomentował adw. Tomasz Chudzinski z Ordo Iuris.
Blokada wSensie.tv nie jest jedyną w ostatnim czasie. Tylko w zeszłym tygodniu doszło m.in. do zawieszenia, a następnie zamknięcia przez YouTube kanału telewizji wrealu24.pl oraz usunięcia i zawieszenia stron Kai Godek na portalach Facebook i Twitter. Prawnicy Ordo Iuris analizują przesłane przez nich materiały pod kątem podjęcia działań analogicznych jak w przypadku wSensie.tv, red. Lisickiego i red. Miśko.