W głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku miała miejsce międzynarodowa konferencja poświęcona znaczeniu rodziny dla społeczeństwa i konieczności jej skutecznej prawnej ochrony. Wydarzenie odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny. Instytut Ordo Iuris zaprezentował podczas konferencji projekt Konwencji o Prawach Rodziny.
PROJEKT KONWENCJI O PRAWACH RODZINY
Instytut reprezentowały Rozalia Kielmans-Ratyńska, Dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego oraz Karina Walinowicz, Dyrektor Centrum Wolności Religijnej. Konwencja, której projekt został zaprezentowany, opiera się na podstawowych wartościach takich jak ochrona życia i tożsamości małżeństwa. Gwarantuje także najważniejsze prawa małżonków, rodziców i dzieci. Zawiera zapisy mające przeciwdziałać przemocy domowej.
„Podczas wydarzenia zauważyłyśmy, że takie grupy jak kobiety i dzieci mają dedykowane im konwencje międzynarodowe, za to jedna z najważniejszych grup społeczeństwa jaką jest rodzina, dzięki której kobiety jak i dzieci mogą rozwijać się zarówno społecznie jak i ekonomicznie, nie ma ochrony prawnej w postaci traktatu międzynarodowego. Podkreśliłyśmy, że obecnie jest najwyższy czas aby zagwarantować ochronę praw rodziny, przyjmując Konwencję o Prawach Rodziny” – skomentowała Rozalia Kielmans-Ratyńska.
Farage zaatakowany mlecznym koktajlem za „żółć i rasizm”
Do celów konferencji „Potrzeba nam rodziny” należało podkreślenie znaczenia i roli rodziny dla otaczającej rzeczywistości, obejmującej wszystkie kultury, religie i tradycje na całym świecie. Przypomniano, że państwa są zobowiązane do obrony rodziny poprzez ochronę m.in. prawa do życia, prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z wyznawanymi przekonaniami, ochrony małżeństwa w krajowych ustawodawstwach oraz wyeksponowania ochronnej roli rodziny względem jej członków, w szczególności w kontekście walki z ubóstwem i przemocą na świecie. Wydarzenie podzielone było na trzy panele. W pierwszym głos zabrali przedstawiciele państw, w drugim naukowcy, a w trzecim reprezentanci organizacji społecznych.
Delegaci niektórych państw, m.in. Stolicy Apostolskiej i USA oraz przedstawiciele organizacji eksperckich, w tym Ordo Iuris, wezwały ONZ do ochrony rodziny i obrony małżeństwa. Obecne na sali delegacje zobowiązały się do wspierania rodziny w swoich państwach oraz do podejmowania wszelkich inicjatyw wzmacniających rodzinę na międzynarodowym forum, gdzie znajduje się ona pod bezprecedensowym atakiem.
W trakcie spotkania wskazywano na zagrożenia wynikające z systematycznego naruszania czy ograniczania praw rodziców w wielu krajach oraz dostępu dzieci do pornograficznych treści. Zwrócono też uwagę na problem przestępczości seksualnej w internecie, której ofiarami padają dzieci. Przedstawiano badania wskazujące na ścisły związek pomiędzy trwałością więzi małżeńskich, łączących kobietę i mężczyznę a stabilnością i dobrobytem materialnym rodziny i społeczeństw. Podkreślano, iż zagrożenie, przed którym staje współczesna rodzina wynika także z rozprzestrzeniania się ideologii ruchu LGBT czy gender, dążących do zredefiniowania znaczenia rodziny i małżeństwa. Zwrócono uwagę, że obowiązkiem państw oraz międzynarodowej społeczności jest obrona rodziny, z poszanowaniem jej naturalnej struktury oraz jej przyrodzonych, niezbywalnych praw.
Konferencja ta ma szczególne znaczenie w związku z polityką ONZ promującą często działania i postulaty o antyrodzinnym charakterze. Organizacja w ostatnich dekadach jest zdominowana przez nurty osłabiające rodzinę i prawne gwarancje jej ochrony oraz zagrażające jej bezpiecznemu funkcjonowaniu w społeczeństwie.