Na forum Parlamentu Europejskiego kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się za dążeniem do utworzenia „prawdziwej” europejskiej armii. Tydzień temu mówił o tym prezydent Francji.
We wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel wygłosiła przemówienie na forum Parlamentu Europejskiego. Poparła w nim pomysł, jak podaje serwis „Deutsche Welle”, „utworzenia europejskiej armii z prawdziwego zdarzenia”. Wcześniej mówił o tym francuski prezydent Emmanuel Macron.
– Europa powinna pracować nad wizją utworzenia „prawdziwej” europejskiej armii – powiedziała Merkel. – Wspólna armia europejska pokazałaby światu, że między europejskimi krajami nigdy już nie będzie wojny
Słowa kanclerz Niemiec wywołały skrajne reakcje europarlamentarzystów. Z jednej strony wzbudziły oklaski, a z drugiej buczenie.
Uzupełnienie, a nie alternatywa dla NATO
Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła w Strasburgu, że ta armia miałaby jednak stanowić uzupełnienie, a nie alternatywę wobec NATO i zaznaczyła, że „nikt nie chce kwestionować klasycznych sojuszy”. W jej opinii Unia Europejska powinna też stworzyć wspólną politykę w zakresie eksportu uzbrojenia.
Przypomnijmy, że że tydzień temu w wywiadzie dla francuskiego radia Europe1 prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił, że Unia Europejska nie będzie w stanie się bronić bez „prawdziwej europejskiej armii”. Jego zdaniem, zapewnienie Europejczykom bezpieczeństwa wymaga utworzenia europejskiej armii i uniezależnienia się od USA w tej kwestii. Macron krytycznie skomentował również zapowiedzi amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa ws. wycofania się USA z traktatu INF. Jego słowa krytycznie skomentował prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, którego zdaniem Paryż powinien bardziej partycypować w kosztach NATO.
Francuzi chcieliby, żeby pierwszym krokiem w kierunku utworzenia wspólnej europejskiej armii było sformowanie oddziałów interwencyjnych gotowych do działania w przypadku kryzysu np. w Afryce. Początkowo miałoby to opierać się na udziale kilku państw UE. W kolejnym etapie miałaby powstać pełnowartościowa „europejska armia”.
Pogłębiona solidarność w UE
Według DW, Niemcy są wobec tej koncepcji sceptyczni, gdyż Macron chce zbudować takie oddziały interwencyjne poza instytucjami UE. Również w celu włączenia w nie Brytyjczyków, opuszczających Unię.
W swoim wtorkowym wystąpieniu Merkel opowiedziała się także za pogłębioną solidarnością w ramach UE. Ostrzegła, że „kto nie respektuje zasad państwa prawa, ten zagraża nie tylko praworządności we własnym kraju, ale i w całej Europie”. Cześć komentatorów uważa, że miała na myśli głównie Polskę i Węgry, nie wymieniając tych krajów z nazwy. Niemiecka kanclerz skrytykowała też unilateralne zaciąganie długów, co jej zdaniem jest podważaniem siły i stabilności strefy euro, co z kolei miało być skierowane m.in. w stronę Włoch.
Ponadto, Merkel opowiedziała się za wzmocnieniem ochrony granic zewnętrznych UE i przyznała, że w czasie kryzysu migracyjnego popełniła pewne błędy. Jak powiedziała, „także Niemcy nie zachowali się tutaj bez zarzutu”, choć jej krytyka nie dotyczyła decyzji o wpuszczeniu migrantów jako całości. Wsparł ją w tym później szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker.
Niemcy i Francja za utworzeniem armii UE, a Polska?
Parę miesięcy temu przedstawiciele Niemiec (szef MSZ Heiko Maas) i Francji (prezydent Emmanuel Macron) wyrazili stanowisko, że Europa nie może już polegać na USA w kwestii bezpieczeństwa i zaproponowali budowę własnego potencjału w tym zakresie. Stanowisko Macrona ws. stworzenia europejskiego systemu bezpieczeństwa, w który należałoby włączyć również Rosję, poparł już prezydent Finlandii Sauli Niinisto.
Jeszcze nie wiemy jakie jest oficjalne stanowisko Polski w tej sprawie natomiast możemy się spodziewać, że PiS mógłby poprzeć ten projekt ze względu na to, iż przed laty Jarosław Kaczyński sam proponował utworzenie armii Unii Europejskiej. Przypomniał o tym za pośrednictwem Twittera m. in. Tomasz Kalinowski.
Angela Merkel wzywa do utworzenia armii europejskiej.
PiS zapewne poprze, bo przed laty taką propozycje wysuwał Jarosław Kaczyński 🇪🇺
— Tomasz Kalinowski (@kalinowski__) 13 listopada 2018
dw.com / Kresy.pl
https://medianarodowe.com/blaszczak-po-spotkaniu-z-szefem-pentagonu-padly-konkretne-propozycje/