W czwartek pod Pałacem Prezydenckim miała miejsce manifestacja. Uczestnicy chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak podaje policja, miały miejsce akty wandalizmu, a nawet napaść na funkcjonariuszy policji.
Na Twitterze policji warszawskiej zostało zamieszczone wyjaśnienie, odnośnie tego, co się wydarzyło. Była to reakcja na fakenewsy, które zawierały informację, że to policja jako pierwsza użyła gazu wobec protestujących.
Podczas prowadzonej interwencji przez policjantów z osobami, które malowały chodnik, tłum zaczął zachowywać się agresywnie. Policjanci utworzyli „pierścień” celem umożliwienia zakończenia tej interwencji. Niestety ktoś z tłumu użył wobec policjantów gazu.
— Policja Warszawa (@Policja_KSP) 26 lipca 2018
Z powodu powstałego zagrożenia, jeden z policjantów użył ręcznego gazu, który posiadał w wyposażeniu indywidualnym.
W związku z zagrożeniem również jeden z policjantów użył ręcznego gazu będącego na wyposażeniu indywidualnym. Dwóch policjantom doznało obrażeń. Pogotowie udzieliło im pomocy medycznej.
— Policja Warszawa (@Policja_KSP) 26 lipca 2018
Policja odpowiada również na relację Jacka Rakowieckiego, który napisał, że „od policji poszła chmura gazu”. Funkcjonariusze przyznają, że owszem, chmura gazu mogła się pojawić. Pochodziła ona jednak od manifestantów.
Chmura gazu, o której pisze dziennikarz mogła się pojawić. Był to jednak środek użyty przez manifestujących wobec funkcjonariuszy, a reakcja policjantów stanowiła wyłącznie odpowiedź na zaistniałe zagrożenie. #stopfakenews
— Policja Warszawa (@Policja_KSP) 27 lipca 2018
Policjanci zaznaczają, że nie mają na celu przeszkadzać w pokojowej manifestacji. Jednak stawiają pytanie – czy akty wandalizmu na pewno są jej częścią?
Przyjdź na Marsz Powstania Warszawskiego. Oddaj hołd bohaterom!1 sierpnia godz. 17:00 Rondo Dmowskiego
Co wspólnego z pokojową manifestacją ma niszczenie policyjnego mienia, wandalizm i chuligaństwo? Reakcję policjantów na takie zachowania część komentatorów nazywa “agresją wobec protestujących”! #stopfakenews pic.twitter.com/wOp3ETwhC4
— Policja Warszawa (@Policja_KSP) 27 lipca 2018
Jak podkreślają, część protestujących chciała doprowadzić do eskalacji konfliktu, wyzywając i prowokując policjantów. Policja zamieściła więc filmik, w którym pokazuje, że funkcjonariusze są opanowani i profesjonalni.
Podczas prowadzonego zabezpieczenia policjanci byli opanowani, profesjonalni i nie dawali się sprowokować części osób, które swoim zachowaniem próbowały doprowadzić do eskalacji konfliktu, dążąc do starcia fizycznego i wulgarnie odnosząc się do funkcjonariuszy #stopfakenews pic.twitter.com/yxgWX0ANFM
— Policja Warszawa (@Policja_KSP) 27 lipca 2018