Winnicki: PiS wycofał się z wyprzedaży lasów państwowych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Poseł Robert Winnicki

Poseł Robert Winnicki / Fot:Twitter

Lasy Państwowe nie złożą się na majątek spółki, która ma budować w Polsce domy z drewna – poinformował w środę poseł Robert Winnicki. Jego zdaniem stało się to pod wpływem posłów patrzących rządzącym na ręce oraz dzięki protestowi leśników, którzy obawiali się, że utworzenie spółki Polskie Domy Drewniane to przygrywka do prywatyzacji Lasów Państwowych.

Według informacji zamieszczonej przez Winnickiego na Twitterze Prawo i Sprawiedliwość wykreśliło Lasy Państwowe z listy podmiotów, które wniosą swój udział do majątku spółki Polskie Domy Drewniane. Obecnie według projektu nowelizacji ustawy o lasach znajdującego się w komisji sejmowej udziałowcami spółki mają być jedynie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Bank Ochrony Środowiska.

>>Czytaj także: PiS wycofuje się z kontrowersyjnej ustawy. Nie będzie zakazu hodowli zwierząt futerkowych

Sukces protestu leśników i nacisku posłów – spółka powoływana przez rząd nie będzie tworzona na bazie majątku Lasów Państwowych. PiS przestraszył się skandalu i złożył poprawki, które mówią tylko o Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska oraz Bank Ochrony Środowiska. – napisał prezes Ruchu Narodowego na Twitterze.

Jak podaje Murator, projekt zakłada, że Polskie Domy Drewniane SA mają budować domy z drewna w ramach programu Mieszkanie Plus. Lasy Państwowe miały wnieść aportem do majątku spółki „niezalesione grunty”, które są w ich zarządzie. Chodziło o 250-300 hektarów. Spółka uzyskałaby prawo sprzedaży tych gruntów wraz z budynkami mieszkalnymi.

Sprawa wywołała protesty leśników, którzy obawiali się, że powołanie spółki może doprowadzić do nierentowności Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”, a ostatecznie – do sprzedaży polskich lasów. Przypominano, że ostatni raz leśnicy walczyli o przyszłość lasów państwowych za rządów koalicji PO-PSL, gdy chciano włączyć je do sektora finansów publicznych, umożliwiając tym ich prywatyzację. Zwracano uwagę, że dzięki temu ówczesny rząd chciał spłacić roszczenia środowisk żydowskich. Wówczas leśników wspierał PiS. Zdaniem leśników zaangażowanie Lasów Państwowych w utworzenie Polskich Domów Drewnianych byłoby złamaniem obietnicy wyborczej przez PiS.

KRESY.PL / MURATOR

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY