Teksański dziennik opublikował na swojej facebookowej stronie fragmenty Deklaracji Niepodległości USA, jednak algorytm uznał słowa w niej zawarte za hejterskie i rasistowskie.
Użytkownicy Facebooka oburzyli się ponieważ stało się to tuż przed 4 lipca, a więc amerykańskim Dniem Niepodległości. Gosc.pl zauważa, że przyczyną mógł być fragment o “bezlitosnych dzikich Indianach”. Gdy wybuchł skandal, moderacja Facebooka przywróciła wpis i zamieściła krótkie przeprosiny – podały wirtualnemedia.pl.
Kryją się za tym nowy regulamin Facebook. Kryje się za nim jeszcze więcej tolerancji, jeszcze więcej zrozumienia, jeszcze więcej szacunku dla mniejszości i w końcu: jeszcze ostrzejsza walka z tzw. mową nienawiści.
Czytaj także: Czeka nas okupacja? Stanisław Michalkiewicz o głosowaniu w USA w sprawie żydowskich roszczeń
Nowe przepisy na Facebooku, jak podkreśla Zuckerberg, mają na celu „wprowadzenie zmian zmierzających do większej ochrony użytkowników”. Największe kontrowersje wzbudził jednak „indeks słów zakazanych”, których nie będzie można używać w komentarzach i wpisach na Facebooku w odniesieniu do konkretnych osób.
Za „mowę nienawiści” uznano m.in. słowa: „zdeformowany”, „niedorozwinięty”, „kretyn”, „głupi”, „puszczalski”, „oszust”, „sknera”. Opisując publicznie konkretne osoby nie będzie można użyć nawet takich określeń jak „nienawidzę”, „nie lubię” czy „brzydki”. Zastrzeżono jednak, że ostateczna decyzja i tak należy do administratorów i moderatorów serwisu, którzy to według subiektywnej oceny będą oceniać co jest, a co nie jest „mową nienawiści”.