Mam nadzieję, że Stany Zjednoczone, jak też inne państwa, rozumieją, że na obronę przestrzeni państw bałtyckich należy spojrzeć poważniej – powiedziała Grybauskaite.
Prezydent Litwy powiedziała także, że rozmieszczenie w Polsce zestawów obrony powietrznej Patriot wzmacnia bezpieczeństwo w regionie, ale – jak dodała – są różne sposoby zapewnienia bezpieczeństwa naszej przestrzeni powietrznej.
Czytaj: MON: Baterie systemu Patriot trafią do Polski w 2022 roku
Na obronę przestrzeni powietrznej państw bałtyckich należy spojrzeć bardziej poważnie – dla litewskiego radia publicznego LRT powiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Uważa także, że nie wystarczą jedynie środki odstraszające i dlatego należy przedsięwziąć też działania obronne.
Dzisiaj w Białym Domu odbędzie się spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii. Państwa oczekują, że uzyskają zapewnienia o stałej obecności sił USA w regionie państw bałtyckich. Mają również zostać omówione przygotowania do zbliżającego się szczytu NATO w Brukseli oraz reforma obronna Sojuszu Północnoatlantyckiego.
W programie obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Polska zamierza kupić system Patriot firmy Raytheon z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS produkowanym przez Northrop Grumman. System IBCS jest fundamentem obrony przeciwlotniczej Sił Lądowych USA. To tzw. system matka, pozwalający na zbieranie danych z różnych sensorów, z możliwością prowadzenia identyfikacji swój-obcy. Umożliwia on przede wszystkim dołączanie elementów przeciwlotniczych zgodnie z zapotrzebowaniem danego użytkownika.
Pojawiają się głosy, że system Patriot w Polsce jest kluczowy dla bezpieczeństwa całego regionu, a w tym Międzymorza. Kolejne państwa zabiegają o starszą i nowszą wersję systemu Patriot. Od pewnego czasu próbuje się również zneutralizować konkurencyjny niemiecko-rosyjski projekt Mitteleuropy, realizowany stopniowo od czasów Schroedera i Nord Stream.