Prof. Gwythian Prins jest obecnie emerytowanym profesorem London School of Economics. Po ukończeniu studiów historycznych przez wiele lat zdobywał wiedzę i doświadczenie także w innych dziedzinach. Był przez długi czas doradcą w brytyjskim ministerstwie obrony, a znany jest również jako nieprzejednany przeciwnik hipotez o globalnym ociepleniu.
Konserwatywny „The Times” zapytał naukowca o jego przewidywania, co do przyszłości zjednoczonej Europy.
– Unia Europejska ma cechy podobne do Związku Sowieckiego i w ciągu jednego pokolenia podzieli jego los – twierdzi naukowiec popierający Brexit.
The analysis concludes that the mounting complexity and declining legitimacy of the EU contains the seeds of its coming downfall, in much the same way that the Soviet empire imploded between 1989 and 1991. #EUSSR https://t.co/XIpnAgMypq
— Seth Ferreira (@seth_ferreira) 2 kwietnia 2018
W raporcie dla grupy Briefings for Brexit prof. Prins udowadniał że jej „rosnąca złożoność i upadająca legitymizacja” zasiały już ziarna jej upadku, a Brexit był zaledwie początkiem. Opisał w nim, jak nastroje antyunijne rosną na całym kontynencie, ponieważ wyborcy stają się coraz bardziej sfrustrowani działaniami tego ponadnarodowego organu.
– Ten projekt rozrasta się dalej nieprzerwanie. W kontrreakcji ludzie stają się coraz bardziej do niego zniechęceni, co sprawia, że konieczne jest bardziej rygorystyczne narzucanie instrumentów kontroli – przekonuje. – Korzyści stały się coraz bardziej pyrrusowe z powodu kosztów społecznej alienacji.
Dodał, że biurokraci z Brukseli stali się chciwi i głodni władzy i nie reprezentują interesów ludzi, których mają reprezentować. Przypomniał, że po głosowaniu w sprawie Brexitu przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił, że projekt europejski będzie kontynuowany pełną parą a nawet ujawnił plany utworzenia armii UE. Jednak takie posunięcia mają niewielkie poparcie społeczne.
The “declining legitimacy” of the EU means it won’t last much longer according to Professor Gwythian Prins. https://t.co/RoTPpq992D
— The Times of London (@thetimes) 2 kwietnia 2018
– Wszystkie te dowody na odrzucenie ich przez obywateli, podczas gdy „projekt” reaguje przyśpieszeniem, wyraźnie zawiodły UE do „Strefy Ryzyka Zapaści”. Tam teraz on się znalazł: chwiejny ale buntowniczy, upokarzający, zastraszający, mający nadzieję na zniechęcenie Brytyjczyków, aby odstraszyć innych potencjalnych uciekinierów. Pragnie ukarać nas za naszą suwerenną decyzję o opuszczeniu UE. Trudno to uznać za oznakę pewności siebie. – konkluduje Brytyjczyk. – Smok odwrócił głowę i obdarza nas ognistym oddechem.
źródło: thetimes.co.uk