Organizacja pro-life: Jesteśmy w połowie drogi. Wiele jest jeszcze do zrobienia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Youtube//MediaNarodoweInfo

Cieszymy się z dobrego prawa, ale też widzimy, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Wyzwaniem jest pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Skrajne ubóstwo wielu z tych rodzin to wielka rana, której nie zakleimy plasterkiem internetowych zbiórek. Tu jest potrzebna pomoc systemowa, o którą apelujemy od lat - wskazuje Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
  • Z przykrością stwierdzamy, że jak dotąd żadna z partii nie potraktowała naszych postulatów poważnie, a rodziny te od lat są dyskryminowane. Absurdem jest np. zakaz pracy dla opiekunów, którzy pobierają tzw. świadczenie pielęgnacyjne. Prawo zabrania im dorobić legalnie do domowego budżetu – stwierdza Magdalena Guziak-Nowak.
  • Rozwój medycyny sprawia, że możemy pomóc coraz większej liczbie osób.
  • Wśród celów organizacji pro-life Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka wymieniło docieranie do kobiet w kryzysie, promocję hospicjów perinatalnych, czy wsparcie finansowe dla osób z niepełnosprawnością.
  • Zobacz także: Trzęsienie ziemi na pograniczu Turcji i Syrii. Rośnie bilans ofiar [+WIDEO]

“Żadna z partii nie potraktowała naszych postulatów poważnie”

W wydanej z okazji 30-lecia ustawy “o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży” broszurze “Biblioteczka pro-life” organizacja zmierzyła się z głównymi mitami i wyzwaniami związanymi z ochroną życia ludzkiego w Polsce. Działacze pro-life nie są zadowoleni z postępowania polityków.

Z przykrością stwierdzamy, że jak dotąd żadna z partii nie potraktowała naszych postulatów poważnie, a rodziny te od lat są dyskryminowane. Absurdem jest np. zakaz pracy dla opiekunów, którzy pobierają tzw. świadczenie pielęgnacyjne. Prawo zabrania im dorobić legalnie do domowego budżetu – stwierdza Magdalena Guziak-Nowak.

Pomoc jest możliwa

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zwraca uwagę na wysokie standardy opieki okołoporodowej w Polsce.

Kobiety są bezpieczne i mają w szpitalach dobrą opiekę, bo standardy opieki okołoporodowej są wysokie. Średni wskaźnik śmiertelności matek w Unii Europejskiej wynosi 6 zgonów na 100 000 żywych urodzeń, w Polsce jest on trzykrotnie niższy. Eksperci wiążą te rezultaty m.in. z wprowadzeniem ustawy z 1993 r. – podano.

Rozwój medycyny sprawia, że możemy pomóc coraz większej liczbie osób.

Wiele chorób, których terapie jeszcze jakiś czas temu były uznawane za eksperyment medyczny, teraz leczy się w oparciu o konkretne procedury. W Polsce operuje się dzieci wewnątrzmacicznie
w pięciu ośrodkach: w Bytomiu, Łodzi, Gdańsku i dwóch szpitalach w Warszawie. Operacje te są
refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki rozwojowi terapii wewnątrzmacicznej, część
wad uznawanych dotąd za nieuleczalne, stała się tzw. wadami naprawialnymi. Dzięki temu, że pozwalaliśmy chorym dzieciom się narodzić, lekarze nauczyli się im pomagać – zauważa Stowarzyszenie.

Wśród wad prenatalnych, które można już skutecznie leczyć jest m.in. rozszczep kręgosłupa.

Już w okresie prenatalnym w wytypowanych ośrodkach w Polsce można leczyć m.in. wady
układu moczowego, bezwodzie i małowodzie, wielowodzie, wodogłowie wewnętrzne, nieimmunologiczny obrzęk płodu, wytrzewienie wrodzone, konflikt serologiczny, zespół podkradania w ciąży bliźniaczej czy rozszczep kręgosłupa. Ten ostatni to jedna z najcięższych wad rozwojowych cewy nerwowej – co roku w Europie jest podstawą do dokonania ponad 1000 aborcji, podczas gdy wczesne wykrycie rozszczepu kręgosłupa dzięki rutynowemu badaniu USG może uchronić dziecko przed ciężką niepełnosprawnością – podkreślono.

Co dalej?

Wśród celów organizacji pro-life Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka wymieniło docieranie do kobiet w kryzysie, promocję hospicjów perinatalnych, czy wsparcie finansowe dla osób z niepełnosprawnością.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY