Niemiecki episkopat zadecydował o dopuszczeniu protestantów do komunii świętej.Biskupi zgodzili się na to podczas konferencji plenarnej w Ingolstadt.
Sprawa dotyczy małżeństw mieszanych katolicko-protestanckich. Jak stwierdził episkopat: „w mieszanych wyznaniowo małżeństwach jest niekiedy tak palący głód wspólnego przyjmowania Komunii, że jego niezaspokojenie mogłoby stanowić niebezpieczeństwo dla małżeństwa oraz wiary małżonków”. Biskupi powołują się na określoną w Kodeksie Prawa Kanonicznego ,,inną poważną konieczność” zezwalającą na dopuszczenie do komunii chrześcijan będących poza Kościołem. Niemieccy biskupi nie wspominają jednak o warunkach określonych w KPK, takich jak brak możliwości udania się do szafarza własnej wspólnoty, odpowiednie przygotowanie i wyrażanie katolickiej wiary odnośnie Eucharystii.
Washington Times: Swastyka na polskiej fladze i oskarżenia o udział w Holokauście
Episkopat Niemiec podkreśla, że podejmując tę decyzję oparł się na wielu kościelnych dokumentach. Z nazwy wymieniona została jednak tylko adhortacja ,,Amoris laetitia”.
O takim rozstrzygnięciu mówiło się w Niemczech od dawna. Jego wprowadzenie postulował kard. Walter Kasper. Powoływał się on w wielu wywiadach na nieoficjalne stanowisko papieża w tej sprawie. Tę zmianę popierał także przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx.
Przypomnijmy, wcześniej niemieccy powołując się na ,,Amoris laetitia” biskupi zadecydowali o udzielaniu komunii rozwodnikom żyjącym w ponownych związkach.
Zobacz też.