Polacy kupują coraz mniej dóbr trwałych z powodu inflacji
Spadki sprzedaży można odnotować w wielu sektorach i jak wynika z danych zebranych przez ekspertów serwisu Promocodius trend ten będzie utrzymywał się co najmniej do 2025 roku bo do tego terminu przewidywany jest wzrost cen na rynku w naszym kraju.
Największy spadek sprzedaży dotyczy segmentu modowego, ale jak wynika ze statystyk pozostałe obszary dóbr konsumpcyjnych takie, jak firmy zajmujące się sprzedażą RTV, AGD i dekoracji wnętrzarskich również odnotowują spore – bo blisko 10 procentowe spadki, jak możemy przeczytać na stronie księgowość.infor.pl.
Zdaniem Ekspertów z Alians Trade, jak wynika z wypowiedzi Sławomira Bąka – póki co rodzime firmy mają dość solidną pozycję jeśli chodzi o rynek dóbr konsumenckich w kwestii przedmiotów trwałego użytku. Jak wynika z raportów nasz kraj jest na trzecim miejscu na świecie w zakresie eksportu mebli oraz w europejskiej czołówce w produkcji RTV i AGD.
Jak wynika z danych pomocne zarówno dla konsumentów, jak i firm uginających się pod ciężarem inflacji są zakupy w sklepach, które posiadają zniżki na przykład Vidaxl obniża ceny dla Polskich konsumentów za pomocą kodów rabatowych, które można znaleźć na stronie Promocodius https://promocodius.com/pl/shops/vidaxl.
W 2022 roku ponad 50% z nas postanowiła odciąć zbędne wydatki, a z kolei jak wynika z danych firmy APPLe Polska łączącej czołowych przedstawicieli firm AGD w kraju – zamówienia na produkty tej kategorii spadają.
Zdaniem profesora Witolda Orłowskiego podejście do dóbr trwałych jest doskonałym odzwierciedleniem koniunktury. Co przekłada się także na obserwacje właścicieli sklepu Home and You, gdzie wyraźnie widać, iż Polacy coraz częściej wybierają przecenione dodatki do wystroju wnętrz korzystając z kodów rabatowych dostępnych w takich serwisach, jak Promocodius https://promocodius.com/pl/shops/homeyou.
Skłonność Polaków do wydawania będzie coraz bardziej powściągliwa adekwatnie do trwającej inflacji i rosnących cen energii.
Jak możemy wspomóc swój budżet w czasach, gdy koszty życia drastycznie rosną?
Prognozy finansowe na najbliższy rok sieją postrach nie tylko wśród przedsiębiorców, ale także zwykłych obywateli. Opłacanie rachunków może dla wielu z nas stać sie bardziej problematyczne. Nie ma jednak jeszcze powodów, aby popadać w panikę i rezygnować z drobnych uciech.
Warto usiąść i zastanowić się nad tym, jakie koszta możemy zupełnie wyeliminować z naszego życia w tym niepewnym okresie. Nie muszą to być wielkie poświęcenia, na przykład możemy wybrać jazdę autobusem, lub rowerem do pracy zamiast samochodu, co będzie także przyjaznym rozwiązaniem dla naszego zdrowia, lub środowiska. Możemy także zdecydować się na rzucenie palenia, co również będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem w obu tych przypadkach.
Na szczęście również przedsiębiorcy posiadają wiele ciekawych strategii, które mogą być wsparciem dla ich biznesu, a także dla konsumentów. Na przykład niektóre firmy RTV i AGD oferują rabaty o wysokości wzrostu cen spowodowanych inflacją, dzięki czemu kupujący nie odczują jej skutków,a sprzedawcy nie stracą potencjalnych klientów.
Należy jednak wystrzegać się pewnych chwytów reklamowych. Istnieje wiele firm stosujących techniki marketingowe, które mogą wprowadzać złudne wrażenie korzyści. Są to na przykład:sStosowanie cen w euro, które sprawiają wrażenie niższych; układanie towarów według mniej utartego schematu – droższe towary najniższej półce, gdy mamy już nawyk myślenia, iż najniższa półka zawiera najtańsze produkty; ogłaszanie braku podwyżek, jako promocję.
Możnaby wymieniać wiele z tego typu technik, jednak najważniejsze jest, aby zachować zdrowy rozsądek podczas zakupów i nie dać się zwariować inflacji.