- Premier Japonii Fumio Kishida miał zapowiedzieć podczas szczytu G7 nałożenie nowych sankcji na Rosję.
- Chodzi tutaj o zakaz importu rosyjskiego złota, przez Stany Zjednoczone, Kanadę, Wielką Brytanię i Japonię.
- Ponadto Tokio planuje zamrozić aktywa 70 osób fizycznych i prawnych z Rosji.
- Rosyjski ambasador Michaił Galuzin skrytykował taką politykę Japonii, którą uważa za krótkowzroczną.
- Jego zdaniem do Tokio będzie odpowiedzialne za załamanie relacji dwustronnych.
- Zobacz także: Michał Dworczyk: Skończył się niestety czas, kiedy było miło, lekko i przyjemnie
Kanał telewizyjny NHK poinformował, że podczas szczytu G7 odbywającego się w Niemczech premier Japonii Fumio Kishida powiedział, że Tokio nałoży na Rosję kolejne sankcje za jej inwazję na Ukrainę.
Według tych doniesień, Japonia planuje zamrożenie aktywów 70 osób fizycznych i prawnych z Rosji, a także nałożenie dodatkowych sankcji eksportowych na kolejne 90 rosyjskich organizacji, które według władz w Tokio są powiązane z sektorem obronnym.
Rosjanie zapowiadają odpowiedź na działania Tokio
Nowy pakiet demonstracyjnych, bezsensownych i skazanych na niepowodzenie sankcji wobec Rosji ogłoszonych przez rząd japoński pokazuje dążenie władz w Tokio do dalszego demontażu pozytywnych osiągnięć w stosunkach rosyjsko-japońskich, budowanych przez dziesięciolecia dzięki wysiłkom obu stron
– powiedział rosyjski ambasador w Japonii Michaił Galuzin.
Przekonywał, że tego rodzaju polityka jest krótkowzroczna i szkodzi samej Japonii, przede wszystkim jej kręgom biznesowym, w i tak już trudnej sytuacji w światowej gospodarce.
Oczywiście taką eskalację wrogiej polityki wobec Rosji weźmiemy pod uwagę w naszym przyszłym podejściu do Japonii i nie pozostanie to bez odpowiedzi
– dodał dyplomata.
Premier Japonii przybędzie na szczyt NATO
Na początku marca telewizja NHK podała, że premier Fumio Kishida może zostać pierwszym japońskim szefem rządu, który weźmie udział w szczycie NATO. Spotkanie odbędzie się w dniach 28-30 czerwca w Madrycie. Mówi się, że jego uczestnicy przyjmą nową koncepcję strategiczną, omówią kwestie wzmocnienia Sojuszu oraz implikacje globalnych zmian klimatycznych dla sektora bezpieczeństwa.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dorzeczy.pl