13 czerwca poniedziałek
Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Starostwo Powiatowe w Kielcach zapraszają na obchody 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej. 13 czerwca 2022 r. o godz. 11.00 w bazylice katedralnej w Kielcach odbędzie się uroczysta msza św. oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, oraz pod tablicą upamiętniającą Stanisława Raka – ofiarę stanu wojennego z Kielc. 11.00 – uroczysta msza święta w bazylice katedralnej w Kielcach. 12.00 – przemówienia zaproszonych gości. 12.15 – zapalenie zniczy przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz pod tablicą upamiętniającą Stanisława Raka – ofiarę stanu wojennego z Kielc
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wraz z Urzędem Gminy Marklowice zaprasza na uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Pawła Remiasza znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Wydarzenie z udziałem rodziny powstańca, władz samorządowych, kombatantów, młodzieży szkolnej oraz przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, odbędzie się 13 czerwca 2022 r. o godz. 11:00 na cmentarzu parafialnym w Marklowicach przy ul. Wyzwolenia.
14 czerwca wtorek
Delegatura IPN w Kielcach apeluje o uczczenie 14 czerwca 2022 r. pamięci ofiar oraz osób, doświadczonych pobytem w niemieckich obozach koncentracyjnych. Centralne uroczystości w woj. świętokrzyskim odbędą się w Jędrzejowie, gdzie znajduje się grób Wacława Józefa Lutyńskiego, więźnia z pierwszego transportu do KL Auschwitz. Gościem honorowym będzie o. Przemysław Michał Lutyński, proboszcz i kustosz sanktuarium parafii Zesłania Ducha św. w Bęczkowicach, syn Wacława Lutyńskiego. O godz. 10 w archiopactwie cystersów w Jędrzejowie rozpocznie się msza święta w intencji więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. O godz. 11 na terenie nieodległego cmentarza klasztornego uczestnicy uroczystości złożą kwiaty i zapalą znicze.
Kielczan zapraszamy 14 czerwca 2022 r. (godz. 13) do udziału w uroczystości złożenia kwiatów przed pomnikiem pomordowanych i zmarłych w niemieckich obozach koncentracyjnych, który znajduje się na cmentarzu Partyzanckim.
14 czerwca o godz. 17.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2 rozpocznie się debata z udziałem historyków i działaczy Solidarności Walczącej. W trakcie dyskusji poruszony zostanie temat ogólnopolskich struktur Solidarności Walczącej, założeń, programu, metod działania itp. Omówiona zostanie również działalność opozycji lat 80. na terenie Kielc i innych miast regionu. 17.00 – sala kominkowa WDK – debata dotycząca ogólnopolskich oraz regionalnych struktur Solidarności Walczącej, założeń, programu itp. Uczestnikami debaty będą historycy oraz działacze (Mirosław Gębski – starosta kielecki, działacz SW, dr Łukasz Kamiński – historyk, Uniwersytet Wrocławski, dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki – historyk, działacz opozycji, Delegatura IPN Kielce, prowadzenie – dr Marzena Grosicka – Delegatura IPN Kielce). 18.15 – przekazanie do zasobu Archiwum Delegatury IPN w Kielcach przez Mirosława Gębskiego oryginalnego transparentu z napisem „Solidarność”, z którym występowano na wiecach i manifestacjach w latach 80. 18.30 – hol WDK – otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Solidarność Walcząca”. Słowo wprowadzające wygłosi dr Łukasz Kamiński, autor wystawy. 19.00 – sala widowiskowa WDK – koncert okolicznościowy „Bardowie Niepodległości”. Wystąpią: Paweł Piekarczyk oraz Leszek Czajkowski.
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Miasto Czeladź, Muzeum Saturn w Czeladzi oraz Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koło Czeladź zapraszają na uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika upamiętniającego pomordowanych i zamęczonych w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych. Wydarzenie odbędzie się 14 czerwca 2022 r. o godz. 12:00 w Czeladzi u zbiegu ulic Nowopogońskiej i Katowickiej, w 82. rocznicę pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz.
14 czerwca 2022 r., o godz. 17.00, w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach, ul. Św. Jana 10 , odbędzie się spotkanie autorskie z dr. Piotrem Uwijałą pt. „Walczyć, ale czym? Jak Polacy sformowali i uzbroili swoją milionową armię do wojny z Rosją Sowiecką w latach 1919-1921. Charakterystyka zagranicznych zakupów i transportów wojskowych” poświęcone monografii pt. „Polska Wojskowa Misja Zakupów w Paryżu w latach 1919-1921. Pozyskiwanie i transport zagranicznego materiału wojennego dla Wojska Polskiego w okresie wojny polsko-sowieckiej”.
Koncert inauguracyjny „Dolny Śląsk” w wykonaniu Joszka Brody w ramach projektu kulturalno-edukacyjnego „Historia niewypłakana”. Koncert odbędzie się 14 czerwca 2022 r., o godz. 19.00, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, przy ul. Modzelewskiego 59. Współorganizatorem wydarzenia jest Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia. Zaproszenia na koncert można uzyskać na antenie Polskiego Radia lub pisząc na adres e-mailowy: [email protected], tel. (22) 581 85 96. Transmisja koncertu on-line na stronie polskieradio.pl
Źródła do historii Poznańskiego Czerwca 1956, Rozmawiać będą pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, współautorzy publikacji źródłowych i monograficznych o wybuchu robotniczego niezadowolenia mieszkańców Poznania: dr Piotr Grzelczak i dr Rafał Kościański, a spotkanie poprowadzi dr hab. Rafał Reczek. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Zapraszamy do Centrum Edukacyjnego IPN w Poznaniu – „Przystanek Historia”, które mieści się przy ul. Dąbrowskiego 29 we wtorek 14 czerwca 2022 r. o godz. 17:00.
Tegoroczne główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady na terenie podlegającym pod Oddział IPN w Szczecinie odbędą się przy pomniku Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. Wydarzenie rozpocznie się w południe 14 czerwca, w rocznicę transportu więźniów z zakładu karnego w Tarnowie, który w 1940 r. został skierowany przez okupantów niemieckich do nowo otwartego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wcześniej wspominać będziemy ofiary niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady pod pomnikiem więźniów Ravensbrück na Cmentarzu Świętokrzyskim w Gorzowie Wielkopolskim. Uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy zaplanowano na godz. 8:30. Znicze zapłoną także pod tablicami upamiętniającymi więźniów filii KL Stutthof w Policach-Mścięcinie, pod pomnikiem Męczeństwa w Trzeszczynie oraz pod pomnikiem „Dzieciom Potulic” w Szczecinie.
15 czerwca środa
W ramach obchodów setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej Polskiej 15 czerwca o godzinie 13.00 przed budynkiem Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Katowicach przy ul. Bankowej 1 odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej „Bramy do Polski 1922”.
16 czerwca czwartek
Boże Ciało – idziemy na procesje.
Złankowskie Boże Ciało. Złaków Kościelny 15:00.
Zapraszamy na II edycję muzyczno-tanecznego spotkania w Złakowie Kościelnym w święto Bożego Ciała. Tak jak rok temu, nie będzie to zwyczajne spotkanie z muzyczną ludowizną, czy folklorem kojarzonym dziś ze scenicznymi realizacjami zespołów pieśni i tańca… Wraz z muzykami, aż dziewięciu kapel, przeniesiemy się w dzień Bożego Ciała w Złakowie Kościelnym, zaraz po pięknej, barwnej, najbardziej tradycyjnej procesji, w świat IN CRUDO, czyli muzyki źródłowo wiejskiej, granej „na surowo”, opartej na tradycyjnych stylach i technikach wykonawczych, niezmienionej przez współczesne aranżacje, rekonstruującej z należytym szacunkiem oryginalne wykonania pierwotnych muzycznych form polskiej wsi z rejonów Łowicza, Łęczycy, Rawy Mazowieckiej, Sieradza, Opoczna, czy Radomia.
To będzie podróż w nieco zapomniany, a zdecydowanie wart przypomnienia i ożywienia, świat autentycznej muzyki wsi. Muzycy, których usłyszymy 16 czerwca w Mini Skansenie pana Jarosława Kaby i Fundacji Toinen Pro Art w Złakowie, swój repertuar tworzyli dzięki archiwaliom dawnym i współczesnym oraz żywym spotkaniom z praktykującymi wiejskimi muzykantami i śpiewakami.
Zapraszamy Was do Złakowa Kościelnego na podróż do źródeł dźwięków i muzyki, których słuchali i przy których tańczyli nasi dziadowie i pradziadowie w najbliższym naszym sercom ziemi Księstwa Łowickiego, ale też regionach z nim sąsiadujących i rozsianych na terenie całego województwa łódzkiego. Spotkamy się z autentyczną i żywą materią naszej wspólnej muzycznej tradycji.
Łódzki Dom Kultury — zabierze Was w świat autentycznej, nieprzetworzonej, w pełni tradycyjnej sztuki ludowej. Przyjadą do nas twórcy z regionu łódzkiego, z którymi na miejscu będzie można porozmawiać o tym, co i w jaki sposób tworzą, a także zakupić wszystko, co Wam wpadnie w oko, co Was zainspiruje, czy wyjątkowo zachwyci.
Koło Gospodyń Wiejskich Retro Xężanki — zapewnią oryginalne i nad wyraz smaczne specjały kuchni łowickiej, które będzie można nabyć i degustować w każdych ilościach przysłuchując się występującym na scenie kapelom.
Retro Łowiczanka stowarzyszenie z Bąkowa Górnego, zrzeszające miłośników starej motoryzacji i maszyn rolniczych. W trakcie naszej imprezy stowarzyszenie zaprezentuje swój park maszynowy pełen wspaniale odrestaurowanych maszyn rolniczych. O wszystko będzie można zapytać i porozmawiać z członkami stowarzyszenia, których wiedza o prezentowanych obiektach jest naprawdę ogromna.
Browary Bednary — stacjonarny, rzemieślniczy, browar łowicki, położony w niedalekich Bednarach, zapewni pełne zaopatrzenie w wiele wybornych gatunków piw, które zachęcą do zabawy i ugaszą pragnienie wszystkich dorosłych uczestników.
O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka
Jan Bodakowski