- Kilka dni temu Straż Graniczna informowała, że w ośrodku dla uchodźców w Lesznowoli doszło do protestu głodowego.
- Według relacji służb, domagali się oni przyspieszenia procedury w kwestii przyznania im statusu uchodźcy.
- Jeden z imigrantów, 35-letni Turek trafił nawet do szpitala, lecz lekarze stwierdzili, że nie wymaga dalszej opieki medycznej.
- Służby poinformowały, że 5 protestujących imigrantów przeniesiono na początku maja do otwartego ośrodka.
- Jednakże już 11 maja uciekli oni z Polski na Zachód w poszukiwania wymarzonych warunków.
- Zobacz także: Donald Tusk jest dumny z Nocnej Zmiany. On naprawdę to powiedział [+WIDEO]
O proteście głodowym w ośrodku dla cudzoziemców w Lesznowoli informowały w ostatnim czasie media i posłowie opozycji. Pod koniec maja portal tok.fm podał, że protest w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Lesznowoli trwa od miesiąca.
Część polityków opozycji informowała już wcześniej, że kilku imigrantów m.in. Kurdów z Iraku i Turcji próbowała wymusić przyspieszenie decyzji o ochronie międzynarodowej. Domagali się oni również przeniesienia do ośrodka otwartego. Z kolei jak podaje Straż Graniczna, zażądali oni od szefa Urzędu ds. cudzoziemców ws. przyznania statusu uchodźcy.
1 czerwca Straż Graniczna informowała, że 35-letni Turek, który od 27 dni nie przychodził na posiłki trafił do szpitala.
Okazało się, że stan jego zdrowia jest dobry. Lekarze zadecydowali, że nie wymaga hospitalizacji
– informowała wówczas na Twitterze Straż Graniczna.
ośrodek dla cudzoziemców w Lesznowoli
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) June 1, 2022
3/3👇 pic.twitter.com/yLunhQn9SH
Jednocześnie należy stanowczo zaznaczyć, że pojawiąjące się w mediach publikacje o efektach zwolnień cudzoziemców ze strzeżonych ośrodków wskutek prowadzonych protestów głodowych, wyłącznie zachęcają cudzoziemców do podejmowania tego typu działań celem osiągniecia celu, jakim jest zwolnienie ze strzeżonego ośrodka, przy braku woli nawiązania współpracy i podejmowania jakichkolwiek rozmów mediacyjnych. A w rezultacie okazuje się, że do otwartego ośrodka chcą trafić, dlatego aby wyjechać do Niemiec
– podkreśliła por. Anna Michalska rzecznik SG.
Czytaj więcej: PKN Orlen zaatakowany. Ochroniarz kilka razy został dźgnięty nożem przez napastnika mówiącego o “wykonaniu zadania”
Ucieczka imigrantów na Zachód
Jak poinformowały służby, wśród protestujących było pięciu obywateli Syrii, którzy 5 maja zostali przeniesieni do otwartego ośrodka. Jednakże już 11 maja czwórka z nich uciekła z Polski. Wcześniej ubiegali się o ochronę międzynarodową.
Najprawdopodobniej wyjechali z kraju, chociaż ubiegali się o ochronę międzynarodową właśnie w Polsce
– czytamy w komunikacie służb.
1/3 Obywatele Syrii,którzy przebywając w ośrodku w Lesznowoli,ogłosili pod koniec kwietnia,że prowadzą protest głodowy, zostali przeniesieni do otwartego ośrodka. Po kilku dniach wyjechali z Polski,chociaż ubiegali się o ochronę międzynarodową w naszym kraju.#ośrodekLesznowola👇 pic.twitter.com/Id8DzcDN5h
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) June 6, 2022
Mężczyźni, pomimo deklaracji, że chcą w Polsce mieszkać i pracować, prawdopodobnie wyjechali z naszego kraju na zachód Europy, nie czekając na zakończenie postępowań w ich sprawie. To kolejny przypadek, kiedy procedury zostały wykorzystane do nielegalnej podróży na Zachód
– przekazała SG na Twitterze.
Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.
Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
polsatnews.pl