- Od kilku lat trwa spór ws. kontrowersyjnej budowy zamku w Stobnicy umieszczonego na obszarze Natura 2000.
- Początkowo prokuratura pod koniec 2020 r. skierowała akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom.
- W czasie procesu zmarła jedna z oskarżonych osób i automatycznie doszło do umorzenia postępowania.
- Natomiast w poniedziałek sąd rejonowy w Obornikach umorzył postępowanie trzem innym osobom, Pawłowi N., Dymitrowi N. oraz Waldemarowi S.
- Niewykluczone, że kolejnym osobom z listy oskarżonych również zostanie umorzone postępowanie karne.
- Bowiem Iwona P., Marek J. oraz Bernadeta G. złożyli wnioski o umorzenie, które będą rozpatrywane na kolejnym posiedzeniu.
- Zobacz także: Ukraińcy odparli rosyjskie okręty. Utrzymuje się groźba desantu taktycznego
Budowa tzw. zamku w Stobnicy to inwestycja poznańskiej spółki D.J.T., która jest prowadzona na obszarze Natura 2000. Powstający na skraju tzw. Puszczy Noteckiej obiekt wielorodzinny ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji i mieć kilkudziesięciometrową wieżę. W sierpniu 2018 r. minister środowiska polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania decyzji dotyczących budowy. W tej sprawie zawiadomiono również prokuraturę.
Pod koniec 2020 roku prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko osobom, których działania mają związek z realizacją nielegalnej inwestycji polegającej na prowadzeniu budowy obiektu mieszkalnego i gospodarczego na obszarze chronionym Natura 2000 Puszcza Notecka.
Na początku aktem oskarżenia objęto siedem osób, jednakże prokurator umorzył postępowanie w zakresie stawianych zarzutów przeciwko osobie zmarłej w między czasie, dlatego ostatecznie oskarżono sześć osób.
Wśród oskarżonych byli reprezentujący spółkę prowadzącą inwestycję Paweł N. i Dymitr N. Dymitra N. oskarżono o realizowanie wbrew zakazowi inwestycji budowlanej na Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków w ramach sieci Natura 2000. Prokurator oskarżył Pawła N. o popełnienie dwóch przestępstw, tj. użycia poświadczającego nieprawdę dokumentu, wykazując nierzetelne dane dotyczące powierzchni planowanej do przekształcenia w związku z realizacją przedsięwzięcia budowlanego poprzez zaniżenie wielkości powierzchni terenu oraz złożenia fałszywego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością
– wytłumaczył rzecznik prokuratury okręgowej w Poznaniu Łukasz Wawrzyniak.
Paweł N. został także oskarżony o prowadzenie działalności zagrażającej środowisku. Następnie według prokuratury, Waldemar S. jako architekt i główny projektant, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poświadczył nieprawdę w dokumencie poprzez podanie nierzetelnych danych dotyczących wielkości powierzchni planowanej do przekształcenia i udzielił w ten sposób pomocy Pawłowi N. do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa.
Kolejne wnioski oskarżonych o umorzenie
Dziś w Sądzie Rejonowym w Obornikach odbyło się posiedzenie w tej sprawie. Decyzją sądu postępowanie karne wobec Pawła N., Dymitra N., oraz Waldemara S. zostało umorzone.
Wnioski o umorzenie postępowania złożyli także pozostali oskarżeni w tej sprawie: Iwona P. – która pełniła funkcję inspektora nadzoru budowlanego w Obornikach, a także Marek J. i Bernadeta G. – pracownicy Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Obornikach.
Z uwagi jednak na to, że te wnioski zostały przez nich złożone dopiero w trakcie poniedziałkowego posiedzenia, dlatego sąd wyłączył wnioski z dzisiejszego posiedzenia. Będą one rozpatrywane w trakcie odrębnego posiedzenia.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
rmf24.pl