- Po wielu miesiącach negocjacji Komisja Europejska przyjęła polski Krajowy Plan Odbudowy.
- Z kolei w czwartek do Polski przyleci szefowa KE Ursula von der Leyen, która spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Andrzejem Dudą.
- Wówczas to oficjalnie dojdzie do zatwierdzenia polskiego projektu.
- W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym.
- Dzięki nowym przepisom zostanie zlikwidowana Izba Dyscyplinarna.
- Zobacz także: Polska blokuje unijne śledztwa ws. wyłudzeń VAT? Koevesi: “Z Węgrami nie mamy problemu”
Według informacji przekazanych przez korespondenta TVN24 Macieja Sokołowskiego Komisja Europejska wydała pozytywną opinię Krajowemu Planu Odbudowy. Z kolei dwóch komisarzy miało zagłosować przeciw.
Komisja Europejska zaopiniowała pozytywnie Krajowy Plan Odbudowy
– poinformował Maciej Sokołowski.
W czwartek do Polski przyjedzie szefowa KE Ursula von der Leyen. Spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Andrzejem Dudą. Celem wizyty Ursuli von der Leyen jest oficjalnie zatwierdzenie polskiego Krajowego Planu Odbudowy.
Polska przyjęła warunki Brukseli
W ubiegłym tygodniu polski Sejm przyjął prezydencką nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Według nowych przepisów, likwiduje ona Izbę Dyscyplinarną SN. Ustawa przewiduje również powołanie również procedury sprawdzianu bezstronności i niezawisłości sędziego, jednakże nie w stosunku do zapadłych orzeczeń. W środę prace nad ustawą rozpoczął Senat.
Likwidacja Izby Dyscyplinarnej to jeden z warunków Komisji Europejskiej w sprawie wypłacenia Polsce środków z KPO, które pozostają zamrożone z powodu wątpliwości, jakie KE ma wobec funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości. Kolejny warunek, jaki stawia Bruksela, to przywrócenie do orzekania odsuniętych sędziów.
Komisja Europejska przyjrzała się tej ustawie, którą zaprezentował prezydent Andrzej Duda i stwierdziła, że stanowi ona wrota do KPO. Jak to wytłumaczycie swoim wyborcom? Drodzy wyborcy PO zadawajcie te pytania swoim posłom
– stwierdził w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki.
Likwidacja izby może się jednak nieco opóźnić ze względu na działania senatorów opozycji, którzy deklarują, że nie mogą poprzeć ustawy prezydenta w zaproponowanej wersji. Opozycja zgłosi swoje poprawki, które następnie trafią do Sejmu.
Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że z unijnego Funduszu Odbudowy do Polski ma trafić ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dorzeczy.pl