- Niemiecki koncern NVG oświadczył, że zamierza płacić w rublach za rosyjski gaz.
- W tym celu spełnił oczekiwania Kremla i założył konto w Gazprombanku, gdzie będzie skupować rosyjską walutę.
- Polska jako jeden z niewielu krajów nie wyłamuje się z europejskich sankcji.
- Warto przypomnieć, że w kwietniu Gazprom przestał dostarczać gaz do Polski i Bułgarii.
- Zobacz także: Zakaz importu rosyjskiej ropy. UE przyjmie kolejny pakiet sankcji z pewnymi wyjątkami
Niemiecki koncern należy do grupy przedsiębiorstw, które uruchomiły już konto w Gazprombanku. Bank ten nie został objęty sankcjami. Zgodnie z założeniami władz na Kremlu, kupujący mają wpłacać pieniądze za gaz w euro i pozwolić Gazprombankowi kupować ruble w ich imieniu, co wywinduje kurs rosyjskiej waluty, osłabionej przez sankcje.
Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski i Bułgarii tłumacząc to tym, że odbiorcy w obu krajach odmówili zapłaty za gaz w rosyjskiej walucie. Europejscy nabywcy rosyjskiego gazu muszą zatem podejmować decyzję, czy dostosować się do nowych zasad płatności narzuconych przez Kreml.
Czytaj więcej: Niemieccy eksperci ubolewają nad rosyjskim gazem. “Polacy mądrze się zabezpieczyli”
Koncern VNG spełnia żądania Moskwy
VNG, którego większościowym właścicielem jest niemieckie regionalne przedsiębiorstwo energetyczne EnBW, przekazało, że podejmuje wszelkie niezbędne środki, zgodnie z obowiązującymi sankcjami, w celu dalszego zapewnienia dostaw, a tym samym stabilności gospodarczej w Niemczech.
Kwotę faktury, która nadal będzie denominowana w euro, wpłacimy na rachunki w Gazprombanku zgodnie z zaplanowaną procedurą, tak aby zapewnić terminową płatność naszemu dostawcy. Zakładamy też, że przewalutowanie na ruble nie sprawi żadnych trudności
– czytamy w oficjalnym komunikacie firmy .
Agencja Reutera nie uzyskała natomiast odpowiedzi na pytanie, czy otworzyła dwa rachunki w Gazprombanku, jeden do płatności w euro, a drugi do przewalutowania na ruble.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dorzeczy.pl