- Prezydent Andrzej Duda poinformował o swoim wecie pod ustawą lex Czarnek.
- Wskazał on, że obecnie przez rosyjskie działania wojenne na Ukrainie, należy tę kwestię zostawić na czas pokoju.
- Dodał on również, że ma do ustawy kilka zastrzeżeń, które mają zostać omówione później.
- Zobacz także: Wiktor Janukowycz widziany w Mińsku. “Jest szykowany do operacji specjalnej”
Nie będę ukrywał, że apelowaliście państwo do mnie, przedstawiciele opozycji, różnych środowisk o weto do ustawy o systemie oświaty, do tej zmiany ustawy. Ponieważ apeluję do państwa o jedność, o brak politycznych sporów, w związku z tym postanowiłem skierować tę ustawę do ponownego rozpatrzenia. Rozmawiałem dzisiaj na ten temat z ministrem Czarnkiem. Powiedziałem panu profesorowi, jaka jest moja motywacja
– powiedział prezydent Andrzej Duda podczas posiedzenia RBN.
Prezydent @AndrzejDuda: Skierowałem ustawę dot. oświaty do ponownego rozpatrzenia. Uznajmy sprawę za zakończoną. Nie są nam teraz potrzebne kolejne spory.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 2, 2022
Nie mówię, że nie miałem żadnych zastrzeżeń do tej ustawy, bo miałem. Choć uważam, że jest tam szereg rozwiązań, które powinny zostać rozpatrzone. Ale odłóżmy to na później. Na razie do tej ustawy jest weto. Proszę uznać temat za zakończony. Niech on nam nie przeszkadza w kwestii najważniejszej, obrony Polski
– stwierdzil prezydent.
Konsultacje u Pierwszej Damy
Nowelizacja prawa oświatowego trafiła do prezydenta po tym, jak 9 lutego Sejm odrzucił weto Senatu. Głosowanie w tej sprawie zostało przeprowadzone nagle, bez wcześniejszej zapowiedzi.
W związku z lex Czarnek Andrzej Duda spotkał się osobiście z ministrem edukacji. W połowie lutego Przemysław Czarnek po rozmowie z prezydentem mówił, że jest dobrej myśli i przewidywał, że ustawa uzyska podpis Dudy.
W sprawie lex Czarnek odbyło się także spotkanie pod koniec stycznia Agaty Kornhauser-Dudy z reprezentantkami Koalicji Obywatelskiej.
Pierwsza dama podzieliła nasze obawy co do zapisów ustawy lex Czarnek. Przede wszystkim w trzech wypadkach: zwalniania dyrektora bez wypowiedzenia, wzrostu kompetencji kuratorów, jeśli chodzi o wpuszczanie organizacji pozarządowych do szkół i inwigilowania nauczycieli
– stwierdziła po spotkaniu poseł Kinga Gajewska.
Według niej pierwsza dama obiecała posłom KO, że będzie rozmawiała z prezydentem, swoim mężem, o tych zapisach i przedstawi argumenty, które zaprezentowały.
onet.pl