- Najnowszy sondaż IBRiS dotyczył zaufania wobec polskich polityków
- Respondenci badania wskazali lidera i jest nim szef rządu Mateusz Morawiecki
- Na drugie miejsce spadł włodarz stolicy Rafał Trzaskowski
- Podium zamyka prezydent Andrzej Duda z najsłabszym wynikiem od czterech lat
- Zobacz także: Wojciech Andrusiewicz: Kto się cieszy z rezygnacji Rady Medycznej, ten cieszy się ze zgonów
Najnowszy sondaż niekorzystny dla Trzaskowskiego
Rafał Trzaskowski w najnowszym badaniu IBRiS stracił pozycję lidera rankingów zaufania. Wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej wyprzedził premier Mateusz Morawiecki, który ostatnio znajdował się na pierwszym miejscu w październiku ubiegłego roku. IBRiS nie ma dobrych wieści dla Andrzeja Dudy – styczniowy wynik głowy państwa jest najsłabszy od blisko czterech lat.
Premierowi Morawieckiemu ufa 37,6 procent ankietowanych – co stanowi wzrost o 0,2 punktu procentowego w stosunku do badania z grudnia 2021 roku. Rafał Trzaskowski zdobył uznanie 36,8 procent badanych (spadek o 1,1 procent). Andrzejowi Dudzie ufa zaś 35,7 procent osób biorących udział w badaniu (spadek aż o 2,1 punktu procentowego).
Nieco dalej uplasowali się prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (32,9 procent, spadek o 1,1 procent), Szymon Hołownia (30,6 procent, spadek o 3,8 punktu procentowego) oraz Donald Tusk (29 procent, spadek prawie o 4 punkty procentowe).
Co ciekawe, w stawce pojawił się również Krzysztof Bosak. Politykowi Konfederacji ufa 21,7 procent respondentów.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Komu Polacy nie ufają?
Wśród polityków, którym Polacy najbardziej nie ufają, pojawiły się niespodzianki. Ranking otwiera minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, w którego intencje nie wierzy aż 65,3 procent ankietowanych. Drugie miejsce zajmuje minister edukacji Przemysław Czarnek (62,1 procent). Jarosław Kaczyński spadł tym samym na trzecie miejsce, osiągając 61,6 procent wskaźnika nieufności. Największy wzrost zanotował Robert Biedroń – aż o 9,2 punktu procentowego, co przekłada się na nieufność ze strony 50,5 procent badanych.
Do Rzeczy