- 1 stycznia rozpoczęła się roczna prezydencja Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
- Szefowa szwedzkiej dyplomacji przekazała w piątek przewodnictwo w OBWE Zbigniewowi Rauowi.
- W ocenie Raua Polska obejmuje przewodnictwo w OBWE w bardzo trudnym czasie.
- Zobacz także: Chiny będą spalać jeszcze więcej węgla. W Shanghaimiao powstaje wielka elektrownia
Szef polskiego MSZ Przewodniczącym OBWE
1 stycznia 2022 r. formalnie rozpoczęła się roczna prezydencja Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przez rok będzie sprawował funkcję Przewodniczącego OBWE (Chairperson in Office).
– Priorytetem polskiej prezydencji będzie aktywne zapobieganie i łagodzenie konfliktów oraz sytuacji kryzysowych
– zapowiedział Rau podczas grudniowej Rady Ministerialnej OBWE w Sztokholmie.
Na spotkaniu podsumowano roczną prezydencję Szwecji i przekazano przewodnictwo Polsce.
Jak zapowiada MSZ, minister Rau oficjalnie zainauguruje polskie przewodnictwo i przedstawi jego priorytety 13 stycznia na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu. Polska będzie współpracować w ramach tzw. trojki OBWE ze Szwecją – która kierowała pracami OBWE w 2021 r. – oraz Macedonią Północną, która obejmie przewodnictwo w 2023 r.
Polska objęła przewodnictwo w OBWE na mocy decyzji Rady Ministerialnej OBWE w Bratysławie z 5 grudnia 2019 r. Będziemy sprawować tę funkcję po raz drugi w historii. Po raz pierwszy Polska przewodniczyła Organizacji w 1998 roku.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Priorytetem kwestie bezpieczeństwa w regionie
W połowie lipca w Wiedniu podczas posiedzenia Stałej Rady OBWE minister Rau mówił, że Polska podczas prezydencji chce zabiegać o stabilność i bezpieczeństwo w regionie. Podkreślał, że jednym z najbardziej ekstremalnych i aktualnych wyzwań w obszarze europejskiego bezpieczeństwa jest rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. Zwrócił również uwagę na tzw. zamrożone konflikty. Wśród nich wymienił m.in. sytuację na Białorusi, w Mołdawii, Gruzji i konflikt miedzy Armenią i Azerbejdżanem.
W ocenie Raua Polska obejmuje przewodnictwo w OBWE w bardzo trudnym czasie. Polskie priorytety sprowadzać się mają do tzw. trzech wymiarów czy trzech koszyków działalności OBWE.
– Pierwszy to sfera konfliktów wojskowych i politycznych, drugi to kwestie ekonomiczne, a trzeci to prawa człowieka
– mówił w Wiedniu szef polskiej dyplomacji.
RMF24