Utrzymanie cudzoziemców w ośrodkach Straży Granicznej kosztuje nas miliony. Sprawdź za co płacimy

Dodano   15
  LoadingDodaj do ulubionych!
Obóz dla imigrantów na poligonie w Rudnikach, Litwa

Obóz dla imigrantów na poligonie w Rudnikach, Litwa / Fot. PAP/EPA/Toms Kalnins. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

28 października Rzeczniczka SG ppor. Anna Michalska podczas konferencji poświęconej sytuacji na granicy z Białorusią mówiła o finansach związanych z utrzymywaniem ośrodków dla cudzoziemców w Polsce i samych cudzoziemców.
  • W ośrodkach prowadzonych przez Straż Graniczną w tej chwili przebywa 1700 osób.
  • Miesięczny koszt utrzymania uchodźców to obecnie 2 mln 800 tys. złotych.
  • Rzeczniczka SG podkreśla, że do kosztów utrzymania nie są wliczone wynagrodzenia funkcjonariuszy i pracowników SG.
  • Zobacz także: Sondaż. Jak Polacy oceniają swoją sytuację materialną

W związku z kryzysem migracyjnym wywołanym działalnością białoruskiego rządu liczba prób nielegalnego przekroczenia granic stale się zwiększa. W ubiegłym roku w placówkach Straży Granicznej przebywało 207 osób. W tej chwili liczba ta wzrosła prawie ośmiokrotnie.

Koszt pobytu cudzoziemców w ośrodkach SG

Rzeczniczka podczas konferencji prasowej przedstawiła z jakimi wydatkami wiąże się opieka nad imigrantami, którzy nielegalnie próbują przekroczyć granicę.

Miesięczny koszt utrzymania jednego cudzoziemca w ośrodku to jest ok.1838 złotych. W ten koszt wchodzi i jedzenie, i środki higieny osobistej, i ubranie, tłumaczenia

– powiedziała.

Ppor. Anna Michalska zastrzegła, że do kosztów utrzymania nie są wliczone wynagrodzenia funkcjonariuszy SG i pracowników SG.

Wtedy taki miesięczny koszt utrzymania jednego cudzoziemca wynosi nawet 14 tys. złotych

– dodała Michalska.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rzeczniczka przedstawiła również zwiększony koszt tłumaczeń. Potrzebne są one w prowadzeniu postępowań administracyjnych i karnych. W ubiegłym roku wyniosło to 1 mln 600 tys. złotych, a w tym roku to już 2 mln 600 tys. zł. Wspomniała także o rachunkach za szpitale, które również pokrywa Straż Graniczna. Wzrosły one średnio o 1 mln 700 tys. złotych.

Od początku roku SG zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko – białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią – w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

wPolityce.pl, tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY