Reforma emerytalna wejdzie w życie 1 października. Tak twierdzi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister MRPiPS powiedział: w piśmie Komisji Europejskiej nie ma nic, co zaburzałoby przygotowania do niej ( reformy emerytalnej – przyp. red.).
Ministerstwo postanowiło się odnieść do unijnego listu, który trafił do resortu. Pismo zostało napisane przez unijnych komisarzy ds. równości płci oraz spraw socjalnych. List dotyczył nierówności wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Unia Europejska twierdzi, że polska reforma emerytalna jest dyskryminacją.
Wicemin. @KMichalkiewicz: reforma emerytalna wejdzie w życie w październiku, #ZUS jest gotowy na przyjmowanie wnios. pic.twitter.com/rAAQ95N7Xm
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 9 sierpnia 2017
Zorganizowano na ten temat konferencję, podczas której resort reprezentował jego wiceminister. Reforma emerytalna wejdzie w życie 1 października bez żadnych komplikacji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest do tego przygotowany. Tam jest prawie sześciuset doradców emerytalnych.
Krzysztof Michałkiewicz dodatkowo informuje, że ZUS będzie już od 1 października przyjmować wnioski. Zarząd ZUS-u informuje, ze oddziały są przygotowane na to, by przyjmować wnioski i udzielać świadczeń nowym osobom, które zdecydują się na przejście w wiek emerytalny. Chciałbym podkreślić, że osoby, które myślą o tym, by przejść na emeryturę, mogą spokojnie się do tego przygotowywać.
Michałkiewicz podkreślił również, że państwa członkowskie UE mają prawa różnicować wieku emerytalnego. Artykuł z dyrektywy unijnej, który jest przywoływany mówi właśnie o tym, że państwa członkowskie mają prawo różnicować wiek emerytalny, przejście w określonym wieku emerytalnym i zależy to od poszczególnych państw jak one regulują tego typu historie.