- Regulacje prawa adopcyjnego podyktowane są, zgodnie z uzasadnieniem sądu, troską o dobro dziecka.
- Wyrok czeskiego Sądu Konstytucyjnego jest bardzo istotny w kontekście prób ingerencji Unii Europejskiej w prawo rodzinne państw członkowskich.
- Czeski Sąd Konstytucyjny przypomniał i potwierdził wartości konstytucyjne, na których jest oparty cały tamtejszy ład prawny i społeczny.
- Zobacz także: Lublin daje forsę skrajnej lewicy, a mieszkańcy są bezradni. Co poszło nie tak? [OPINIA]
Sąd Konstytucyjny w Czechach orzekł, że konstytucja nie dopuszcza możliwości adopcji dzieci przez pary tej samej płci. Zadecydował też o braku możliwości zawierania „małżeństw jednopłciowych”.
Sąd Konstytucyjny w Czechach zlikwidował wątpliwości podnoszone przez sądy powszechne. Orzekł, że, na gruncie czeskiej konstytucji, nie ma prawnej możliwości umożliwienia adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Czeskie prawo umożliwia adopcję jedynie parom pozostającym w związku małżeńskim, a taki, w myśl ustawy zasadniczej, mogą zawrzeć jedynie kobieta i mężczyzna.
Regulacje prawa adopcyjnego podyktowane są troską o dobro dziecka oraz udowodnionym naukowo lepszym wzrostem psychospołecznym dzieci wychowywanych w domach, gdzie funkcjonują wzorce zarówno męskie jak i żeńskie.
„Małżeństwa jednopłciowe”
Sąd Konstytucyjny przypomniał, że konstytucja wyklucza prawną możliwość zrównania związków partnerskich z instytucją małżeństwa rozumianego jako związek kobiety i mężczyzny. Jest to odpowiedź na toczące się w czeskim parlamencie prace nad ustawą o tzw. równości małżeńskiej, która miała na celu wprowadzenie „małżeństw jednopłciowych”.
Istotny wyrok TK
Wyrok czeskiego Sądu Konstytucyjnego jest bardzo istotny także w kontekście prób ingerencji Unii Europejskiej w prawo rodzinne państw członkowskich.
W kwietniu 2021 r. Komisja Europejska zapowiedziała rozpoczęcie prac nad rozporządzeniem w sprawie uznawania rodzicielstwa między państwami członkowskimi.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Celem regulacji ma być doprowadzenie do akceptacji adopcji dokonanych w innym kraju przez pary jednopłciowe. Pomimo tego, że prawo rodzinne materialne należy do wyłącznej kompetencji państw członkowskich, Komisja Europejska planuje ingerencję w system prawa rodzinnego. Chce zmusić państwa członkowskie do formalnej akceptacji stanów faktycznych w których inne państwo uznało rodzicielstwo osób tej samej płci.
tvp.info