26 stycznia 1919 roku odbyły się wybory do Sejmu Ustawodawczego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Wikipedia

W 1919 roku odbyły się w Polsce pierwsze wybory parlamentarne. Wybierano posłów do Sejmu Ustawodawczego. W wyborach wygrała prawica.

11 listopada 1918 roku Polska oficjalnie odzyskała niepodległość. 16 stycznia 1919 roku powstał pierwszy, ogólnopolski, chciałoby się rzec “wszechpolski” rząd – rząd Ignacego Jana Paderewskiego, który uznawany był przez wszystkie siły polityczne i tak zwane dzielnice kraju. Kolejnym krokiem było wybranie posłów do Sejmu Ustawodawczego, który swoim prawodawstwem mógł zapewnić Polsce potrzebny rozwój po odzyskaniu niepodległości. Pierwsze wybory, ponieważ te odbywały się na raty, odbyły się 26 stycznia 1919 roku na ternie byłego Królestwa Polskiego oraz w Galicji.

Wybory okazały się wielkim sukcesem prawicy. W okręgach położonych na terenie byłego Królestwa Polskiego zwyciężył Narodowy Komitet Wyborczy Stronnictw Demokratycznych, którego najważniejszą częścią było Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne narodowców. W Galicji narodowcy poradzili sobie dużo gorzej – dominował tam ruch ludowy, podzielony na bardziej prawicowe Polskiego Stronnictwo-Ludowe “Piast” oraz bardziej lewicowe Polskie Stronnictwo Ludowe “Wyzwolenie”. W miarę dołączania do Polski kolejnych regionów narodowych, w dogrywkach w Wielkopolsce czy na Pomorzu narodowcy osiągali sukcesy.

ZOBACZ TAKŻE: [SONDAŻ] 4,6% dla Krzysztofa Bosaka w najnowszym sondażu

Wybory okazały się wielkim sukcesem prawicy, z czego wyrósł Związek Ludowo-Narodowy, który w 1928 roku przemianowano na Stronnictwo Narodowe, które stało się największą partią w II Rzeczpospolitej. To ta partia uczestniczyła w tworzeniu kilku rządach, w których uczestniczyli narodowcy. Mimo zwycięstw wyborczych, ordynacja wyborcza nie pozwalała na utworzenie samodzielnych rządów narodowców. Do Sejmu dostało się też osiem kobiet, w tym Gabriela Balicka-Iwanowska oraz Zofia Sokolnicka z endecji, Zofia Moczydłowska z Narodowego Zjednoczenia Ludowego czy Anna Piasecka i Franciszka Wilczkowiakowa z Narodowej Partii Robotniczej.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY