- Wiceministrowie sprawiedliwości Marcin Warchoł i Sebastian Kaleta zaapelowali do Rady Ministrów o przyjęcie ustawy medialnej.
- Podkreślili, że ma ona uchronić Polaków przed brakiem dostępu do różnorodności informacyjnej.
- Politycy w ten sposób odnieśli się do usunięcia Mediów Narodowych z platformy Youtube.
- Zobacz także: Rozłam w partii Gowina. Poszło o sojusz z AgroUnią
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział podczas konferencji prasowej, że resort przygotował pewien czas temu ustawę wolnościową, która ma kontrolować zachowanie zagranicznych firm.
Przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawa wolnościowa jest potrzebna, by prywatne, globalne firmy nie decydowały o dostępie Polaków do informacji. O tym, czy coś przekracza granice prawa, powinny decydować instytucje naszego państwa
– poinformował wiceminister Sebastian Kaleta.
Wiceminister @sjkaleta: Przygotowana przez @MS_GOV_PL ustawa wolnościowa jest potrzebna, by prywatne, globalne firmy nie decydowały o dostępie Polaków do informacji. O tym, czy coś przekracza granice prawa, powinny decydować instytucje naszego państwa. pic.twitter.com/BZazq5CC0W
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) February 6, 2023
Platformy typu YouTube, Twitter, Facebook są swego rodzaju agorą i państwo powinno dbać o to, by poprzez korzystanie z tych platform szanowano prawo polskich obywateli do wolności wypowiedzi i pozyskiwania informacji.
– wyjaśnił polityk Solidarnej Polski.
Dodał on również, że ustawa jest szczególnie potrzebna przed rokiem wyborczym. Dzięki nowym regulacjom prawnym, debata polityczna może być bardziej intensywna. Z tego powodu globalne firmy mogą próbować ingerować w proces wyborczy w naszym kraju.
Ustawa wolnościowa jest bardzo potrzebna, szczególnie w roku wyborczym, kiedy debata polityczna jest bardziej intensywna, w związku z czym globalne platformy mogą być zachęcane do ingerowania w proces wyborczy.
– dodał Kaleta.
Czytaj więcej: Niebezpieczeństwo w sieci. Eksperci ostrzegają przed agresywnym wirusem
Warchoł: “Apelujemy o przyjęcie ustawy wolnościowej”
Z kolei wiceminister Marcin Warchoł zaapelował do Rady Ministrów, żeby ta przyjęła ustawę wolnościową. Jego zdaniem projekt zapewnia wolność słowa i debaty publicznej.
Apelujemy do Rady Ministrów o przyjęcie ustawy wolnościowej. Projekt zapewnia gwarancję wolności słowa i debaty publicznej w Polsce. To prawo gwarantuje wszystkim, którzy chcą swoje treści upubliczniać, że będą mogli robić to swobodnie
– zaapelował wiceminister Marcin Warchoł.
Upomina się również, aby w Polsce przestrzegano wolność słowa, bez ingerencji właścicieli platform internetowych.
Upominamy się, by polskie prawo stanowiło gwarancje wolności słowa, a nie widzimisię właściciela platformy internetowej
Wiceminister @marcinwarchol: Upominamy się, by polskie prawo stanowiło gwarancje wolności słowa, a nie widzimisię właściciela platformy internetowej. pic.twitter.com/uiy0uWzWe9
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) February 6, 2023
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
twitter.com