Zobacz także: Morawiecki reaguje na podatek od darowizn: “Nie pozwolę na to”
Budowa rurociągu ruszyła w 2021 roku. Przebiega on pod ziemią przez tereny 11 miejscowości województwa śląskiego i małopolskiego. Dzięki jego budowie ma się poprawić bezpieczeństwo zaopatrzenia południa Polski w paliwa.
Tam, gdzie nie docierają rurociągi, paliwa są transportowane w inny sposób, głównie koleją lub autocysternami. Zdaniem PERN ukończony rurociąg jest uzupełnieniem brakującego ogniwa wcześniej istniejącej magistrali, bo stanowi przedłużenie istniejącego układu rurociągów produktowych Płock – Koluszki – Boronów w kierunku rafinerii w Trzebini.
Nowy, prawie 100-kilometrowy odcinek rurociągu, który powstał na trasie Boronów-Trzebinia, jest strategiczną inwestycją dla PKN Orlen. Zwiększa do ok. 350 km, zasięg transportu rurociągowego paliw produkowanych w rafinerii w Płocku – podkreślił podczas uroczystości oddania rurociągu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Jednocześnie trwają prace nad rozbudową terminala Orlenu w Trzebini. Mają potrwać do końca tego roku. Wśród inwestycji, które Orlen będzie finalizował w kolejnych miesiącach w Trzebini, są m.in. modernizacja istniejących zbiorników magazynowych, budowa dwóch nowych zbiorników naziemnych, każdy o pojemności 10 tys. m3, a także modernizacja i rozbudowa infrastruktury technologicznej na terminalu.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
wnp.pl